Janusz Kaczmarzyk i Marek Cieśla z medalami Rady Miejskiej
"Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa" to wyraz uznania rady za wybitne zasługi dla rozwoju miasta. W sierpniu trafił on do rąk dwóch mieszkańców – artysty Marka Cieśli i znanego internisty i kardiologa Janusza Kaczmarzyka. Kapituła medalu (tworzą ją: przewodniczący i wiceprzewodniczący rady, burmistrz oraz przewodniczący stałych komisji tak uzasadnia swoją decyzję:
Janusz Kaczmarzyk - internista, kardiolog, chirurg. Żonaty (żona Maria, również lekarz), ma pięcioro już samodzielnych dzieci i dziesięcioro wnucząt (wszyscy mieszkają w Polsce). Studia medyczne ukończył w Katowicach. Pracę zawodową rozpoczął w Klinice Kardiologii w Zabrzu. Po przyjeździe do Dzierżoniowa, w latach 1988 -1998 był ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu w Dzierżoniowie, który po uzyskaniu przez niego specjalizacji z kardiologii został przekształcony na oddział internistyczno-kardiologiczny.
Od 2000 roku jest współwłaścicielem NZOZ-u o profilu lekarsko-rehabilitacyjnym (LRPR „Amicus”) i tam jako lekarz pracuje w poradni POZ i w poradni kardiologicznej do dnia dzisiejszego. Od 2 lat na emeryturze.
Poprzez swoją aktywność i zaangażowanie społeczne wyróżniający się w dzierżoniowskim środowisku lekarskim. Jest członkiem Rady Naczelnej Izby Lekarskiej, zastępcą Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, był przewodniczącym Koła Terenowego DIL w Dzierżoniowie i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Dzierżoniowie.
Entuzjasta samorządu lokalnego. Radny Rady Miejskiej Dzierżoniowa II Kadencji. Przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej. Do Rady Miejskiej startował z listy Stowarzyszenia Dzierżoniowska Liga Świętego Jerzego. Jako radny był promotorem organizacji cyklicznego konkursu udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów szkół średnich Dzierżoniowa. Sympatyk idei współpracy Dzierżoniowa z miastami partnerskimi. Swego czasu aktywny w kontaktach z przedstawicielami z Crewe and Nantwicz w Anglii. Fanatyk profilaktyki. Popularyzator w mieście prozdrowotnego trybu życia. Z jego inicjatywy-w latach 1994-1998, powstało Stowarzyszenie „Serce” w Dzierżoniowie, które skupiało zainteresowanych ideą mieszkańców. Oprócz pogadanek na temat zdrowego trybu życia, na miejskim stadionie odbywały się w tygodniu zajęcia rekreacyjne pod okiem dzierżoniowskich nauczycieli wychowania fizycznego.
Był założycielem i prezesem Stowarzyszenia Klub Rowerowy "Dętka" w Dzierżoniowie. Celem klubu było promowanie prozdrowotnego i proekologicznego trybu życia poprzez uprawianie turystyki rowerowej oraz amatorskie uprawianie sportu (przede wszystkim rowerowego) przez dorosłych, dzieci i młodzież, w tym także osoby niepełnosprawne. Członkowie klubu jeździli na rowerach od wczesnej wiosny do późnej jesieni (niektórzy także w zimie). Przemierzali nasze polskie drogi i bezdroża a także naszych sąsiadów; Czech, Niemiec i Słowacji, a także Bułgarii i Austrii. Klub miał własny hymn (w wersji polskiej i śląskiej) oraz coroczną historię wierszem śpiewaną.
W chwilach wolnych stolarz użytkowy w wydanie amatorskim. Miłośnik fotograficznej „twórczości dokumentalnej". Jego zainteresowania sportowe, to: narciarstwo alpejskie, turystyka górska (złota Górska Odznaka Turystyczna PTTK) i piłka nożna.. Jako człowiek życzliwy, przyjaźnie usposobiony, uprzejmy, pomocny, bezinteresowny, wrażliwy na potrzeby innych. Odwzajemnia uśmiech, który wysyła mu inna osoba. Pomaga innym w ciężkich sytuacjach. Ma dobre relacje z otaczającym go światem. Życzliwość dla drugiego człowieka łączy z nie warunkową przyjaźnią. Zakochany w swojej Małej Ojczyźnie, w której przyszło mu żyć!
Marek Cieśla - znany i ceniony dzierżoniowski artysta - uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 3 i II Liceum Ogólnokształcącego i, jak sam przyznaje, te miejsca ukształtowały jego osobowość i nauczyły wartości, którymi do dziś się kieruje. Swój talent muzyczny zaczął rozwijać w wieku sześciu lat od zajęć w Ognisku Muzycznym. Dziś gra głównie na gitarze, fortepianie i skrzypcach. Malarstwem zainteresował się na studiach. Początkowo malował tylko dla siebie, by następnie brać udział w wystawach w swoim rodzinnym mieście, w kraju i w Europie. To właśnie malarstwo stało się dla niego sposobem na twórcze wyrażanie siebie.
Po studiach Marek Cieśla wrócił do Dzierżoniowa, założył rodzinę i pracował jako nauczyciel muzyki. Przez wiele lat był instruktorem muzyki. Wśród jego uczniów znajdziemy m.in. Katarzynę Glinkę, Roberta Wrzoska, Grzegorza Mostowicz-Gerszta, Konrada Pawickiego, Ewę Wandycz czy Edmunda Bukowskiego. Grał w wielu zespołach, zdobywając liczne nagrody i wyróżniania.
Jego zainteresowanie i pasja związana z zespołem The Beatles zaowocowała tłumaczeniami tekstów wielkiej czwórki. Były one w latach osiemdziesiątych drukowane w prasie, a w późniejszych latach wydane w tomiku „64 piosenki Beatlesów w wersji polskiej”. W Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury organizował m.in. „Coolturalne Piątki”, podczas których występował z prowadzonymi przez siebie zespołami. Jest także jednym z pomysłodawców Przeglądu Utworów Beatlesów – wydarzenia mającego kilkunastoletnią tradycję.
Poza malarstwem i muzyką interesuje się także teatrem. Współpracował z Ewą Wandycz i Janem Pawłem Mamosem. Tworzył scenografie i komponował muzykę do przedstawień. Najmocniej związany był z Teatrem Prawdziwym Włodzimierza Burtyma, z którym podróżował po Europie (Szwajcaria, Belgia, Niemcy). Wydał także kilka tomików wierszy, a jego utwory możemy znaleźć w wielu antologiach poezji.
Marek Cieśla jest rodowitym dzierżoniowianinem. Jego twórczość zrodziła się z tego z czym kojarzony jest Dzierżoniów – m.in. z wielokulturowości, z łączenia tradycji, otwartości, odwagi, szacunku do kultur, z zakorzenienia w swoim mieście. Jest nieodłącznie związany z Dzierżoniowem, jest jedną z artystycznych wizytówek miasta i jego dobrym ambasadorem.
Mieszkańcy i organizacje wyróżnione Medalem za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa
UM Dzierżoniów
Przeczytaj komentarze (2)
Komentarze (2)