Spotkanie z Adamem Lizakowskim w pałacu w Kiełczynie

poniedziałek, 16.10.2023 13:00 619

W nowo otwartym pałacu w Kiełczynie należącym do gminy Dzierżoniów odbyło się pierwsze spotkanie poetyckie w tym miejsce. W piątek 13 października 2023 roku pierwszym gościem był poeta Adam Lizakowski, który uważa się za poetę polskiego, amerykańskiego, sowiogórskiego oraz pieszyckiego, a który od kilku lat mieszka w Świdnicy. Była to promocja najnowszej książki Lizakowskiego pt. Pieszycka Księga Umarłych wydanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Warszawie w 2022 roku. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Con-Moto z Piławy Dolnej, a całość przygotowała i pięknie poprowadziła w formie rozmowy z poetą pracownica biblioteki Danuta Wiśniewska. 


Jak podkreśliła na wstępie prowadząca ostatnio można odczuć spadek zainteresowania poezją, stąd, aby temu zapobiec jeszcze bardziej inicjatywą  biblioteki  jest organizacja spotkań poetyckich. Przybliżyła krótko biografię bohatera wieczoru, mówiąc o jego dorobku.   Adam Lizakowski, odpowiadając na pytania o początki swojej twórczości, mówił, że pisaniem zajmuje się od kilku dekad, ale powieści w swoim dorobku jeszcze nie ma. Ma natomiast ponad tuzin tomików wierszy, które były tłumaczone na wiele języków m.in: angielski, hiszpański, niemiecki, etc. Prowadząca przeczytała niektóre utwory poety a i on sam także czytał swoje wiersze np. Babka Paulina, Pani Selwowa, Ryszard Piech czy Władysław Bryk. 

Opowiadał o genezie ich powstania, dlaczego wybrał te osoby a nie inne, skąd wziął pomysł na napisanie tych wierszy, itp. Wśród wielu tematów poruszonych w rozmowie była mowa o korzeniach tak ważnych dla  twórcy, rodzinnych Pieszycach i historii miasteczka.  Górach Sowich, które poeta jako jeden z pierwszych promuje już tyle lat w szerokim świecie. San Francisco i Kalifornii, Polsce i Chicago, Ameryce i Dolnym Śląsku, Amerykanach i Polakach, Polonii amerykańskiej i historii małej ojczyzny, którą poeta opisuje już prawie pięćdziesiąt promując. 

Kilkakrotnie padło też nazwisko polskiego noblisty Czesława Miłosza, którego poeta fotografował mieszkając w San Francisco podczas tej ciekawej rozmowy ustalono, że Gminna Biblioteka organizuje wystawę zdjęć poety w roku 2024. Całość została zakończona wierszem noblisty przeczytaną przez Danutę Wiśniewską. Licznie zebrana publiczność przybyła z kilku miejsc: Dzierżoniowa, Świdnicy, Pieszyc, Piławy Dolnej, Mościska oraz Kiełczyna miała pytania do poety, który chętnie na nie odpowiadał. 

 

Zdjęcia: Dorota