Dlaczego warto zbierać młode pędy pokrzywy? Odkryj ich właściwości korzystne dla zdrowia

środa, 17.4.2024 10:04 134

Wiosna to doskonały czas do zadbania o swoje zdrowie i samopoczucie. Warto wybrać się na relaksujący spacer w pobliskie tereny zielone. Po drodze prawie na pewno znajdziesz młodą pokrzywę. Czy wiesz, że to jedno z najpopularniejszych i najzdrowszych ziół w Polsce? Jej świeże listki obfitują w cenne składniki biologicznie czynne. Możesz dodawać je do napojów i posiłków.

Co warto wiedzieć o pokrzywie?

Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica L.) to powszechnie występująca, łatwa w uprawie roślina z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Rośnie dziko zarówno w Europie, jak i w Azji, Ameryce Północnej i Afryce Północnej. Łatwo przystosowuje się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Liście pokrzywy pokrywają szczecinowate, parzące włoski.

Od pokoleń znane są właściwości lecznicze pokrzywy, które w starożytności opisywał sam Hipokrates. Dziś, wraz ze wzrostem popularności medycyny naturalnej, na nowo bierzemy pokrzywę pod lupę. Wiemy, że jest w pełni bezpieczna do spożycia i nietoksyczna także przy długoterminowym stosowaniu.

Cenne dla zdrowia właściwości pokrzywy

Pokrzywa charakteryzuje się wysoką zawartością witamin i innych składników organicznych. Liście pokrzywy zawierają m.in.:

  • witaminy: B2, B5, C, K,
  • kwasy organiczne: w tym kumarowy, ferulowy, chinowy,
  • karotenoidy,
  • flawanoidy: m.in. kwercytynę, kemferol, rutynę, glikozydy,
  • garbniki,
  • inne związki organiczne: np. chlorofil, skopoletynę.

To właśnie dzięki nim pokrzywa zwyczajna ma liczne właściwości prozdrowotne. Modele in vitro i in vivo wykazały, że spożycie pokrzywy przynosi efekty:

  • antyoksydacyjne
  • przeciwzapalne,
  • antyagregacyjne,
  • hipoglikemiczne,
  • antyalergiczne,
  • przeciwreumatoidalne,
  • antybakteryjne,
  • hipocholesterolemiczne,
  • chemoprewencyjne,
  • diabetogenne,
  • moczopędne,
  • wspierające pracę wątroby.

Więcej na temat właściwości pokrzywy przeczytasz tutaj: https://pro-farm.pl/pokrzywa-zwyczajna-wlasciwosci-ziela-ktore-parzy/.

Przeciwwskazania do spożycia pokrzywy

Chociaż pokrzywa nie stanowi toksycznej rośliny, jej niektóre właściwości mogą nie być pożądane u osób z chorobami przewlekłymi i stosujących określone leki. Do najczęstszych przeciwwskazań w kwestii spożywania pokrzywy należą: przewlekłe choroby nerek, cukrzyca, nadciśnienie i problemy z krzepliwością krwi.

Jeśli masz wątpliwości odnośnie stosowania pokrzywy na swoje dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Jak zbierać pokrzywę?

Pokrzywę zbieramy, gdy ma już dobrze wykształcone liście – to właśnie młode listki pokrzywy zawierają najwięcej substancji korzystnych dla zdrowia. W tym roku wiosna przyszła szybciej, dlatego pospiesz się ze zbiorami. Fitoterapeuci Pro-farm.pl zachęcają do zbiorów pędów pokrzywy, zanim roślina zakwitnie (wtedy kończy się sezon na pokrzywę).

Pokrzywę znajdziesz w okolicy domów i ogrodów, na polanach i pastwiskach czy w leśnych zaroślach. Zwróć przy tym uwagę, by nie zbierać pokrzywy w pobliżu ruchliwych dróg, aglomeracji miejskich, nawożonych pól uprawnych czy zakładów produkcyjnych. Wówczas pokrzywy mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie.

Zbierając pokrzywę, możesz ścinać całe pędy. Najlepiej miej na rękach rękawiczki, które zapobiegną poparzeniu przez włoski pokrywające rośliny. Kiedy pokrzywy więdną, stopniowo tracą właściwości parzące.

Jak wykorzystać młode pędy pokrzywy?

Kiedy wrócisz do domu ze zbiorami pokrzywy, w pierwszej kolejności dobrze opłucz je pod bieżącą wodą. Następnie przystąp do obrywania listków (jeśli pokrzywa nadal parzy, załóż rękawiczki).

Ze świeżych liści pokrzywy możesz zrobić wiosenną sałatkę. Wystarczy posiekać liście i dodać do nich ulubione składniki, np. oliwę z oliwek, pomidorki koktajlowe i pestki dyni. Możesz używać liści pokrzywy zamiast pietruszki, dodając ją m.in. do zup oraz sosów.

Pokrzywa nadaje się także do zaparzania. Przygotowany na jej bazie napój doskonale smakuje z dodatkiem soku z cytryny. Możesz pić go zarówno na ciepło, jak i w wersji schłodzonej, np. z kostkami lodu.

Większe zbiory pokrzywy zwyczajnej warto wykorzystać do suszenia. Oberwane listki możesz rozłożyć na papierze i pozostawić je w przewiewnym, zaciemnionym miejscu. Unikaj ich ekspozycji na słońce, ponieważ promieniowanie UV negatywnie wpływa na zawartość składników biologicznie czynnych. Z suszonej pokrzywy możesz korzystać przez cały rok, także zimą.

Dlaczego warto zbierać młode pędy pokrzywy? Podsumowanie

Pokrzywa to jedno z najpopularniejszych ziół w Polsce. W tym roku nie musisz kupować go w sklepie – wiosną rośnie dziko w najbliższej okolicy. Ze względu na wysoką zawartość składników aktywnych pokrzywę od pokoleń wykorzystuje się w fitoterapii. Korzystając z tradycyjnych receptur, możesz korzystnie wpłynąć na swoje zdrowie.

Sprawdź, jakie są inne, popularne zioła lecznicze rosnące w Polsce: https://pro-farm.pl/najpopularniejsze-ziola-lecznicze-rosnace-w-polsce/.

Źródła:

1.Jakubczyk K., Janda-Milczarek K., Gutowska I., „Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.)–charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne”, Pomeranian Journal of Life Sciences 61.2 (2015): 191-198.

2. Joshi, Bhuwan Chandra, Minky Mukhija, and Ajudhia Nath Kalia. "Pharmacognostical review of Urtica dioica L." International Journal of Green Pharmacy (IJGP) 8.4 (2014).

3. Asgarpanah, Jinous, and Razieh Mohajerani. "Phytochemistry and pharmacologic properties of Urtica dioica L." Journal of medicinal plants research 6.46 (2012): 5714-5719.