komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Kai, Leonii

[Foto] Najbezpieczniejsza gmina w Polsce

czwartek, 24.1.2019 21:35 , komentarze: 0 , odsłony: 570
kategorie artykułu:

W dniu dzisiejszym (24.01) w Szczawnie-Zdroju, w Domu Zdrojowym odbyło się zakończenie projektu „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój”.  Po raz pierwszy  kurs pierwszej pomocy odbywał się z użyciem sprzętu wprowadzającego użytkownika w wirtualną rzeczywistość.  Kurs skierowany był głównie do mieszkańców gminy, zostało przeszkolonych 210 osób.  Szkolenie prowadziła firma Life Control. Dzięki realizacji projektu zostało zakupionych  10 defibrylatorów AED dla gminy Szczawno - Zdrój. Po wstępnym „suchym szkoleniu” uczestnicy przystępowali do treningu w czasie którego uczyli się jak umieścić poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, jak użyć defibrylatora i przeprowadzić akcję ratunkową do przyjazdu pogotowia.    

 - System stworzony przez firmę 4HELP.VR, opiera się o wirtualna rzeczywistość, czyli technologię, która tak naprawdę dzisiaj jest elementem bardzo nowoczesnym i bardzo popularnym […] jest technologią pozwalającą nam zasymulowania świata w czasie rzeczywistym, właśnie w takich przydatnych sprawach jak udzielanie pierwszej pomocy. Głównym zadaniem naszego programu jest nauczenie szkolonego odpowiednich zachowań w stosunku do poszkodowanego. Oczywiście to nie jest jedyny scenariusz jaki posiadamy. Te scenariusze mogą być wykorzystywane do obsługi defibrylatora automatycznego. Cały system opiera się tutaj krok po kroku na defibrylacji krążeniowo -  oddechowej, na poziomie oceny bezpieczeństwa. To jest bardzo istotne z punktu widzenia ratownika. Oprócz tego oceniamy czynności życiowe poszkodowanego -  czy jest przytomny, czy oddycha -  wyjaśnia Grzegorz Kobuszewski, instruktor z firmy 4HELPVR    

Po włożeniu specjalnych okularów uczestnicy szkolenia przenosili się na ulicę, na której pojawiała się osoba potrzebująca pomocy.  Przez słuchawki podpięte do gogli umożliwiających  wczucie się w sytuację podawane były instrukcje co robić i jak postępować z poszkodowanym.

W czasie dzisiejszego szkolenia padł  rekord dotyczący czasu reanimowania, Michał z SP nr 26 w Wałbrzychu przeprowadził akcję ratunkową przez 12 minut!   

Zapytaliśmy uczestników szkolenia o wrażenia, czy coś zmieniło się w ich życiu.  W większości padały odpowiedzi takie jak : teraz już nie przejdę obojętnie wobec potrzebującego, wiele się  nauczyłem i  dzięki temu już nie boję się podejść i pomóc czy w tej chwili już wiem, jak reagować i co zrobić.

- Mamy bardzo dużo chętnych osób na nasze szkolenia, dlatego już teraz napisałem kolejny wniosek, aby móc zaoferować kolejnym osobom takie szkolenia. Jak dostaniemy dofinansowanie – będziemy szkolić – mówi Paweł Danielak, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Dzięki realizacji projektu Szczawno – Zdrój zyskało tytuł najbezpieczniejszej gminy w Polsce pod względem ilości defibrylatorów AED przypadającą na liczbę mieszkańców. 

 

Wasze komentarze


czwartek, 18.4.2019 09:11
wtorek, 16.4.2019 00:00
poniedziałek, 15.4.2019 10:14
środa, 10.4.2019 09:36
wtorek, 9.4.2019 09:13
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki