[FOTO, WIDEO] Twierdza Srebrna Góra na liście UNESCO? Podpisano porozumienie o współpracy w sprawie kandydatury

czwartek, 10.8.2023 15:44 4234 7

W czwartek, 10 sierpnia w zbrojowni Donjonu srebrnogórskiej twierdzy dokonano uroczystego podpisania porozumienia o współpracy w sprawie wpisania kandydatury tego majestatycznego obiektu na polską Listę Informacyjną UNESCO.

Twierdza została wzniesiona w latach 1765-77 na Warownej Górze (660 m n.p.m.) w Górach Sowich. Budowla składa się z rdzenia i kilku wysuniętych dział artyleryjskich. Jej trzon składa się z wieńca bastionów i kleszczy, z donżonem w środku. W obiekcie jest 151 pomieszczeń fortecznych, rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. W kwietniu 2004 roku została uznana pomnikiem historii rozporządzeniem Prezydenta RP. Na terenie twierdzy organizowanych jest wiele imprez okolicznościowych, jest stale udostępniona dla turystów.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO mieści się 17 obiektów na terenie naszego kraju, z czego 2 pozycje (3 obiekty) znajdują się na Dolnym Śląsku. Są to Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, traktowane jako jedna pozycja oraz wrocławska Hala Stulecia. Srebrnogórska twierdza byłaby pierwszym obiektem w powiecie ząbkowickim, który zostałby mianowany tym tytułem.

- Dolny Śląsk jest regionem z największą liczbą zabytków w Polsce, a tylko dwa są na liście UNESCO. Aplikację złożyło również Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Jadąc tutaj na twierdzę, moje oko ucieszyły szlaki pełne turystów, co świadczy o tym, że Srebrna Góra jest miejscem dobrze rozreklamowanym. Zamierzamy doprowadzić tutaj kolej, co znacznie usprawni dojazd. Srebrnogórska twierdza była trochę zapomniana i znana tylko wśród miłośników takich obiektów, teraz jest jedną z wizytówek województwa dolnośląskiego - mówił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

- O pozytywną rekomendację staraliśmy się od dwóch lat. Wszystko to było poprzedzone wieloletnimi procesami organizacyjnymi i inwestycyjnymi. List intencyjny, który dzisiaj podpisujemy potwierdza, że wszyscy interesariusze są zgodni, że pracujemy w jednym, spójnym kierunku - zaznaczył wójt gminy Stoszowice Paweł Gancarz.

- Najlepszym napędem jest miłość do miejsca i chęć dzielenia się tym miejscem ze światem. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i  wolę współpracy  - podkreśliła prezes Twierdzy Srebrna Góra Emilia Pawnuk.

- Cieszy mnie podpisanie listu intencyjnego, ponieważ dotyczy on całej twierdzy, a 40% obiektu należy do naszego nadleśnictwa. Twierdza ma dwa oblicza - przetwarzane przez człowieka obiekty budowlane oraz część przyrodniczą. Mam nadzieję, że doprowadzimy do tego, żeby całość twierdzy miała jednego zarządcę. Wówczas można wypracować jednolitą koncepcję zarządzania tym terenem  - przyznał nadleśniczy PGL Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Bardo Antoni Bańdura.

Całość konferencji zapisana w materiale wideo:

foto, wideo - doba.pl

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

turystka sobota, 12.08.2023 10:58
ekstra wiadomość! Niemal sensacyjna. Lepszej promocji twierdzy nie będzie. OBY...
stach piątek, 11.08.2023 09:28
Nieuki, donżon to jest wieża mieszkalno obronna, budowana od rycerza...
autor niedziela, 13.08.2023 09:13
Nieuku, co znaczy " Od rycerza w górę"? Ponad rycerzem,...
Nawi piątek, 11.08.2023 03:21
" dobrze zareklamowana" żart? Nawet nie ma porządnego drogowskazu przy...
obserwator czwartek, 10.08.2023 18:09
b ładna kobieta w czarnej bluzce
czwartek, 10.08.2023 21:07
Hahahahahahahahahahahahaha. Toś mi zrobił wieczór.
Przyjaciel czwartek, 10.08.2023 16:57
A zarządcą byłyby lasy państwowe i mogłyby dalej dewastować teren...