komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

Abp Scicluna o pedofilii w polskim kościele: "nie ma przyzwolenia na tuszowanie"

piątek, 14.6.2019 20:22 , komentarze: 2 , odsłony: 1265
kategorie artykułu:

Namiestnik papieża ds. zwalczania pedofilii w kościele, odpowiedzialny m.in. za dymisję episkopatu biskupów w Chile abp Charles Scicluna wziął udział w dniu studyjnym z polskim biskupstwem. Na zakończenie Konferencji Episkopatu Polski spotkał się także z dziennikarzami.

Podczas porannej mszy prymas Polski podkreślał, że "Jesteśmy – jak przypominał kiedyś papież Franciszek – wezwani, aby nie zacierać ani nie ukrywać swych ran. To Kościół z ranami jest w stanie zrozumieć rany dzisiejszego świata i utożsamiać się z nimi, towarzyszyć im i próbować je leczyć. Kościół nie uważa się za doskonałych (...)".

- Chciałbym zachęcić polskich biskupów do realizowania bardzo dobrych wytycznych, które sami uchwalili - powiedział KAI abp Charles Scicluna, który w imieniu papieża koordynuje na świecie działania na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez duchownych.

- Jest to znaczące i bardzo ważne, że dane mi było spotkać się z polskimi biskupami. Bardzo mocno skoncentrowaliśmy się na 3 zagadnieniach dot. m.in. przejrzystości. Przede wszystkim nowe prawo, które weszło od 1 czerwca zabrania dyskryminacji ludzi, którzy o nadużyciu pedofilii w kościele złożyli doniesienie. Prawo to posiada także specjalną procedurę wysłuchiwania świadectw ofiar i daje wskazówki dot. pomagania na późniejszym etapie. Obliguje także duchownych do tego, by przestępstwa zgłaszać- mówi podczas konferencji abp Charles Scicluna i dodaje. - Druga część dokumentu ustanawia też specjalną procedurę na wypadek gdyby osobą oskarżoną był biskup. Wówczas metropolita uzyskuje specjalne uprawnienia do nadzoru prowadzenia sprawy. Na przeprowadzenie takiego dochodzenia wyznacza się termin 90 dni. Po zakończeniu dochodzenia,metropolita sporządza własną opinię, a stolica apostolska wydaje odpowiednią decyzję. Nie ma przyzwolenia na krycie i tuszowanie. Ostatnim bardzo ważnym punktem jest zapis mówiący o tym, że zapisy nie wchodzą w kolizję z prawem cywilnym. dziękuję polskim biskupom za udostępnienie mi przed moim przyjazdem wytycznych ws. przypadków nadużyć ze strony duchownych. Sporządzony przez polskich biskupów dokument może być wzorcem.

Abp Scicluna podkreśla także, że nie przybył do Polski jako specjalny wysłannik papieża Franciszka a jego zaproszenie miało miejsce rok temu. 

- Obejrzałem także film braci Sekielskich, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Bardzo dobrze, że powstał. Ofiary muszą być wysłuchane, trzeba się nad nimi pochylić - mówił abp Scicluna. - Wierni muszą wiedzieć, że duchowni zrobią wszystko, żeby uchronić dzieci przed złem.

fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

 

Wasze komentarze

czwartek, 9.7.2020 14:36
czwartek, 9.7.2020 09:32
1
środa, 8.7.2020 15:41
środa, 8.7.2020 11:28
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele