komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 5 sierpnia 2020

Oswalda, Marii

Będzie obwodnica! Podpisano porozumienie w sprawie rządowej dotacji

czwartek, 14.9.2017 20:55 , komentarze: 0 , odsłony: 1637

13 września podpisane zostało ostateczne porozumienie w sprawie budowy zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. Umowa pomiędzy podlegającemu ministrowi infrastruktury Centrum Unijnych Projektów Transportowych a gminą Wałbrzych przewiduje przekazanie blisko 300 milionów złotych dofinansowania inwestorowi, jakim jest gmina Wałbrzych. Ponadto, w myśl zawartego wcześniej porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad miasto otrzyma również środki na realizację odcinka biegnącego na terenie Szczawna-Zdroju. Jest to szczęśliwy koniec trudnej, prawie 20-letniej batalii o realizację zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. 

- Mamy podpisane ostateczne dokumenty umożliwiające rozpoczęcie budowy zachodniej części wałbrzyskiej obwodnicy. Kwota dofinansowania opiewać będzie na sumę 300 milionów złotych. Podpisaliśmy również umowę na pozamiejski odcinek drogi, który przebiegać będzie przez Szczawno Zdrój - mówił Roman Szełemej.

- Nie ukrywam, że jestem bardzo szczęśliwy. Istnieje bowiem szansa, że spełnią się marzenia mieszkańców Szczawna Zdroju - komentował sukces prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina Paweł Skrzywanek. Mieszkańcy uzdrowiska od początku wystąpienia problemów z dokończeniem budowy obwodnicy, głośno mówili o dużym zanieczyszczeniu powietrza w mieście, co może skutkować utratą statusu miasta uzdrowiskowego. Wszystko przez nadmierny ruch samochodów. Obwodnica miała pomóc zmniejszyć obciążenie dróg i poprawić jakość powietrza.

Głos w sprawie zabrał też poseł ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk.

- Zgodnie z zapowiedziami z początku roku rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje obietnicę o skierowaniu środków na budowę obwodnicy Wałbrzycha. Podpisana umowa definitywnie kieruje do Wałbrzycha gigantyczną, największą w historii miasta dotację, na którą składają się środki zarówno na część wałbrzyską, jak również część biegnącą przez teren Szczawna-Zdroju. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, w szczególności Ministerstwu Rozwoju, Ministerstwu Infrastruktury i wałbrzyskim radnym Prawa i Sprawiedliwości. Realizacja tego zadania to kolejny przykład na to, że rząd Pani Premier Beaty Szydło skutecznie realizuje Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która za jeden z najważniejszych celów ma wspieranie nie tylko największych aglomeracji, ale także średnich i mniejszych miejscowości, w szczególności takich, które ucierpiały na przemianach gospodarczych - skomentował sprawę Michał Dworczyk, poseł okręgu wałbrzyskiego.

Po tym jak ze strony rządu spełnione zostały wszystkie zobowiązania i formalności konieczne do realizacji inwestycji, kolejnym krokiem będzie już przygotowanie i ogłoszenie przetargu przez miasto. Budowę obwodnicy w całości ma nadzorować Gmina Wałbrzych. Jeżeli nie będzie już żadnych opóźnień budowa ma rozpocząć się w 2018 roku i potrwa co najmniej 4 lata.

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz