Boguszów-Gorce: "Witold" już otwarty

piątek, 27.6.2014 12:13 6415 0

Dzięki skutecznym działaniom władz miasta Boguszowa-Gorc, jeden z ważniejszych zabytków gminy, szyb "Witold" został odrestaurowany i jest już udostępniony mieszkańcom!

MiastoBoguszów-Gorce zrealizowało projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskich pn.:" „Adaptacja budynku nadszybia z wieżą wyciągową na Centrum Kulturalno – Kongresowe „Witold” przy ul. Traugutta w Boguszowie Gorcach”, dotacja na ten cel wyniosła blisko 2,5 miliona złotych.

Na potrzeby stworzenia Centrum „Witold” zaadaptowane zostały budynki poprzemysłowe o znaczeniu zabytkowym – budynek nadszybia z wieżą szybu Witold oraz budynek maszyny wyciągowej, które niegdyś stanowiły pomieszczenia nad szybem Witold Kopalni Węgla Kamiennego.

Projekt stanowi realizację założeń zawartych w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Boguszów-Gorce. Szyb Witold znajduje się na terenie zlikwidowanej kopalni i jest obiektem wpisanym do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, wobec czego remont i adaptacja była ograniczona koniecznością zachowania pierwotnych parametrów oraz uwzględniała wytyczne konserwatora zabytków.

Budynek nadszybia przeznaczony jest na cele szkoleniowo-konferencyjne. Na parterze znajdować się będzie filia biblioteki publicznej natomiast na piętrze sala konferencyjna.

W budynku maszyny wyciągowej znajduje się restauracja wraz z zapleczem sanitarnym.W ramach projektu wykonane zostało również zagospodarowanie terenu wraz z drogą dojazdową, parkingiem oraz sceną.

Zarządca obiektu będzie operator wybrany w drodze przetargu.

Otwarcie obiektu połączono z  miejską imprezą kulturalną "Noc Świętojańska pod Mniszkiem". Organizatorzy imprezy Burmistrz Miasta Waldemar Kujawa oraz Dyrektor MBP-CK Elżbieta Gajewska zadbali o wyjątkowy charakter uroczystości. Już od godziny 17.00 plac przy Centrum Kulturalno-Kongresowym wypełniał się publicznością, wśród której były całe rodziny. Noc Świętojańską rozpoczęły konkursy i zabawy dla najmłodszych, zaprezentowała się grupa taneczna zespołu Boguszów-500 oraz zespół wokalno-instrumentalny działający w Filii nr 4 MBP-CK. Miłym akcentem okazał się ponadto recital Marleny Rozickiej (laureatki tegorocznej edycji Wałbrzych Ma Talent).

Podczas imprezy można było także wejść na wieżę widokową Szybu WITOLD oraz zwiedzić wystawę pamiątek i eksponatów górniczych przygotowaną przez Dyrektora MBP-CK Elżbietę Gajewską oraz Z-cę Dyrektora Małgorzatę Sycz.

Najkrótszą noc w roku ubarwił ponadto spektakl pt. Kwiat Paproci w wykonaniu teatru Krewni i Znajomi Królika w reżyserii Seweryna Mrożkiewicza oraz etiuda sobótkowa przedstawiona przez zespół Trele Morele.

Strzałem w dziesiątkę okazał się występ zespołu Trubadurzy. Legendarna polska grupa żywiołowo zagrała swoje największe przeboje. Rytmiczne dźwięki i spójne głosy Trubadurów wprawiły wszystkich w dobry nastrój, a zgromadzona publiczność radośnie wtórowała gwiazdom wspólnie śpiewając refreny takich muzycznych hitów jak np. Znamy się tylko z widzenia, czy Przyjedź mamo na przysięgę.

Około godziny 23:oo uwagę wszystkich zgromadzonych przykuł spektakl laserowo-świetlny wykonany przez firmę Visual Sensation. Pokaz wielobarwnych laserów połączony z elementami pirotechniki scenicznej i buchającymi ogniami wprowadził widzów w prawdziwy zachwyt.

Tegoroczną Noc Świętojańską zakończyło wspólne biesiadowanie z zespołem Sekret, który porwał wszystkich do zabawy grając znane i lubiane taneczne przeboje.

W imieniu organizatorów już teraz zapraszamy wszystkich na Biesiadę Ziemniaczaną pod Mniszkiem, która odbędzie się 23 sierpnia!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)