Chrońmy pszczoły - to się nam opyla!

dzisiaj, 9 godz temu 0

Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ, to okazja, by podkreślić niezastąpioną rolę pszczół i dzikich zapylaczy w ekosystemach i naszym życiu. Z okazji święta pszczół i zapylaczy w EkoCentrum Wrocław zainaugurowano  projekt „Razem dla Dobrego Klimatu” realizowany przez polskie i niemieckie organizacje ekologiczne.  Wspólne ponadgraniczne działania służyć będą na rzecz ochrony tych kluczowych owadów i budowania odporności ekosystemów na zmiany klimatyczne.

Dlaczego pszczoły i zapylacze są tak ważne?

Pszczoły  oraz  inne zapylacze zagrożone są wyginięciem. Ich populacja systematycznie  zmniejsza  się.  Około 85% uprawianych roślin na świecie stanowią rośliny zapylane przez owady. Pszczołowate odpowiadają za zapylanie roślin stanowiących ponad 1/3 zbilansowanej ludzkiej diety. Bez pszczół niemożliwe będzie ułożenie zdrowego jadłospisu, bogatego w odpowiednie wartości odżywcze i witaminy, a ich praca ma wartość ekonomiczną szacowaną na setki miliardów dolarów rocznie. Bez zapylaczy wiele roślin mogłoby zniknąć. W ekosystemach naturalnych zapylacze umożliwiają kwitnienie roślin, które tworzą siedliska dla innych gatunków, stabilizują glebę i wspierają bioróżnorodność. W Polsce ponad 80% dzikich roślin wymaga zapylania przez owady, co pokazuje ich kluczową rolę w przyrodzie.

Różnorodność zapylaczy

Pszczoły miodne to tylko część układanki. Dzikie zapylacze, takie jak pszczoły samotne, trzmiele czy motyle, są równie istotne. W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, głównie samotnych, które nie produkują miodu, ale są niezastąpione w zapylaniu. Trzmiele, dzięki pracy w chłodniejszych warunkach, efektywnie zapylają rośliny jak pomidory czy borówki. Motyle i ćmy przenoszą pyłek, wspierając kwitnienie w lasach i na łąkach. Każdy gatunek wnosi unikalny wkład w ekosystem.

Wyzwania dla zapylaczy

Populacje zapylaczy maleją przez utratę siedlisk, pestycydy, intensywne rolnictwo i zmiany klimatyczne. Te zagrożenia destabilizują ekosystemy, od których zależy produkcja żywności i zdrowie przyrody. Malejąca liczba zapylaczy to sygnał alarmowy, przypominający o ich znaczeniu dla naszego przetrwania.

Światowy Dzień Pszczół – czas refleksji

20 maja 2025 roku to moment, by docenić cichą pracę zapylaczy. Ich bzykanie to symbol życia, które wspierają. Więcej informacji o ich roli znaleźć można na stronie www.dlapszczol.org. Niech ten dzień zainspiruje nas do ochrony tych niezwykłych owadów! - apelują organizatorzy wydarzenia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)