Czego nie powinno zawierać CV?

środa, 15.2.2023 09:53 188

Starasz się o nową pracę? Musisz napisać dobre CV. Oprócz tego, co powinno się znaleźć w takim dokumencie, warto też wiedzieć o tym, czego lepiej w nim nie umieszczać. W tym krótkim poradniku znajdziesz informacje na temat tego, czego nie powinien zawierać życiorys zawodowy.

Wrażliwe dane osobowe

Wielu kandydatów nie wie, jakie dane powinny zostać umieszczone w CV. Najlepiej jest ograniczyć się do podstawowych informacji, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i miejscowość. Nie musisz wspominać o swoim stanie cywilnym, dacie urodzenia albo o tym, czy masz dzieci.

Takie informacje mogą zostać uznane za wrażliwe dane osobowe. Niektórzy pracodawcy od razu odrzucają podania, które zawierają wrażliwe dane. Co więcej, im więcej danych podajesz, tym mniej miejsca zostaje na pochwalenie się swoimi sukcesami zawodowymi.

Błędy

Jedną z rzeczy, które odstraszają rekruterów są błędy w podaniu. Kandydaci bardzo często nie czytają CV po jego napisaniu, a to ogromny błąd, który może kosztować nawet szansę na zdobycie pracy. Zadbaj o to, by twoje CV i list motywacyjny nie zawierały błędów ortograficznych, gramatycznych, interpunkcyjnych czy też literówek. Koniecznie zweryfikuj też, czy wszystkie dane są czytelne i przejrzyste.

Brak błędów w podaniu jest szczególnie istotny, jeżeli ubiegasz się o pracę, w której przykładanie wagi do szczegółów jest bardzo cenioną umiejętnością, na przykład jako księgowa, redaktor magazynu, programista, etc.

Nieprawdziwe informacje

Podawanie nieprawdziwych informacji w CV może nieść za sobą poważne konsekwencje. Jeżeli zostaniesz przyłapany na kłamstwie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, stracisz swoją szansę na zatrudnienie. Z kolei jeśli prawda wyjdzie na jaw już po zatrudnieniu, możesz zostać dyscyplinarnie zwolniony.

Zawsze podawaj tylko prawdziwe informacje, nie koloryzuj ani nie zmyślaj. Coraz więcej pracodawców jest otwarta na to, by szkolić nowych pracowników. Nawet jeżeli nie masz wszystkich wymaganych kwalifikacji czy umiejętności, nadal możesz mieć szansę na zdobycie wymarzonej posady.

Dane niezwiązane z pracą, o którą się ubiegasz

W CV masz ograniczoną przestrzeń. Co więcej, pracodawcy poświęcają na każdy życiorys zawodowy średnio 6 sekund. Zadbaj o to, by twoje podanie momentalnie robiło wrażenie na rekruterze. Skup się wyłącznie na tych informacjach, które mają znaczenie dla posady, o którą się starasz.

Jeżeli pracujesz w branży już od jakiegoś czasu, nie musisz wspominać o dorywczych pracach z czasów studenckich. Opowiedz o swoim najwyższym wykształceniu lub takim, które ma znaczenie dla stanowiska, ale nie skupiaj się na szkole podstawowej czy gimnazjum.

Rekruterzy chcą przeczytać esencję twojej historii zawodowej. Skup się wyłącznie na ważnych aspektach, a zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Czy CV powinno zawierać zdjęcie?

Zdjęcie w CV to temat dość kontrowersyjny. Według niektórych osób powinno się je dodawać, według innych lepiej jest tego nie robić. Których rad więc słuchać?

To zależy od sytuacji. Jeżeli w ogłoszeniu o pracę pracodawca wprost informuje, że oczekuje CV ze zdjęciem, lepiej jest dodać je do podania. Jeżeli jednak takiej informacji nie ma, eksperci radzą, by pominąć fotografię.

Jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą, pamiętaj, że w niektórych państwach dodanie zdjęcia do CV oznacza natychmiastową dyskwalifikację z procesu rekrutacji.

Zdecydowałeś się na dodanie zdjęcia? Zadbaj o to, by wyglądało jak najbardziej profesjonalnie. Nie może to być rozmazane selfie czy zdjęcie z imprezy. Wykonaj samodzielnie lub u fotografa prosty portret na gładkim tle. Zadbaj o schludny ubiór i uczesanie.