komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

poniedziałek, 6 lipca 2020

Gotarda, Dominiki

Dbajmy o ptaki

niedziela, 25.8.2019 09:35 , komentarze: 0 , odsłony: 286
kategorie artykułu:

Gmina Szczawno-Zdrój podejmuje różnego rodzaju działania związane z ochroną środowiska i bioróżnorodności na terenie uzdrowiska. Jednym z takich działań jest zamontowanie budek lęgowych na 8 budynkach wspólnotowych, które gmina stermomodernizowała na przełomie roku. Inwestycja realizowana była nie tylko po to, żeby poprawić efektywność cieplną i zmniejszyć koszty zużycia energii – pamiętano także o ptakach, które gniazdują pod dachami i w szczelinach elewacji.

Dlatego na każdym z termomodernizowanych budynków – m. in. na ul. Kolejowej, Równoległej, Solickiej, Okrężnej i Sienkiewicza, umieszczone zostały budki lęgowe dla ptaków. Są w kolorze elewacji, więc może nie każdy je zauważył. To domki dla wróbli, jerzyków czy jaskółek, ptaków bardzo pożytecznych zwłaszcza w miastach. Jeden jerzyk dziennie zjada 20.00 komarów i innych owadów, poczciwe wróbelki żywią się też kleszczami. 

Warto pamiętać, by podczas remontu swoich budynków, zamontować takie właśnie budki, bo jerzyki czy jaskółki nie budują gniazd, wybierają szczeliny w budynkach lub poddaszach, w momencie gdy zostają one zlikwidowane lub zamurowane – ptaki giną.

 

Wasze komentarze

piątek, 3.7.2020 08:52
sobota, 4.7.2020 08:15
wtorek, 30.6.2020 10:45
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele