komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

sobota, 19 września 2020

Januarego, Konstancji

Kiedy wybrać kolumny podłogowe, a kiedy podstawkowe?

poniedziałek, 3.8.2020 10:22 , odsłony: 104
kategorie artykułu:

Decyzja o zakupie kolumn nie jest prosta i zwykle stawia nas przed koniecznością odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań. Jedno z nich dotyczy tego, czy lepiej jest zdecydować się na kolumny podstawkowe, czy na ich podłogowe odpowiedniki. Oba typy konstrukcji mogą się pochwalić sporą grupą zwolenników. Oba mają też niezaprzeczalne zalety i pewne niedogodności. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zrozumiałym wydaje się dążenie do tego, aby wziąć pod uwagę zarówno jedne, jak i drugie.

Wybór kolumn a wielkość pomieszczenia

Kolumny podstawkowe, tak, jak wskazuje na to ich nazwa, są konstrukcjami ustawionymi na tak zwanych podstawkach (sprawdź: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/kolumny/podstawkowe/). Przeważnie umieszcza się je w mniejszych pomieszczeniach, a więc w tych, których powierzchnia nie przekracza 20 metrów kwadratowych. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że zajmują niewiele miejsca, początkujący użytkownicy zaś mogą ustawić je nawet na znajdujących się w pokoju meblach. Kolumny podłogowe ustawia się bezpośrednio na podłodze. Ich znakiem rozpoznawczym jest większy rozmiar obudowy, nic więc dziwnego, że mówi się o nich jako o rozwiązaniach, które powinny trafiać do większych pomieszczeń.

Rozmiar przetworników i jego znaczenie

Mniejsza objętość obudowy charakterystyczna dla kolumn podstawkowych sprawia, że przeważnie stosowane są w nich także mniejsze przetworniki. Średnica membrany takich głośników przeważnie nie przekracza 18 centymetrów, a i mniejsze rozmiary wcale nie należą do rzadkości. Nic zatem dziwnego, że kolumny takie są często określane jako „biurkowe”. Jeśli zależy nam na wyborze, który będzie rzeczywiście przemyślany, nie możemy zapominać także o tym, że głośniki będą przez nas wykorzystywane do słuchania konkretnej muzyki. Wiele osób decyduje się na głośniki podłogowe właśnie dlatego, że jest dla nich typowy naprawdę pokaźny bas, warto jednak pamiętać, że nie przy każdym gatunku muzyki ma on jednakowo duże znaczenie.

Co z jakością przetworników?

Choć rozmiar przetworników jest ważny, nie powinien być jedynym czynnikiem wpływającym na naszą decyzję. Nie możemy zapominać także o tym, jak ważna jest ich jakość. Tu zresztą nie można zapominać o pewnej zależności. Jeśli porównujemy kolumny podstawkowe i podłogowe charakteryzujące się podobną ceną, w większości przypadków to monitory charakteryzują się przetwornikami wyższej jakości. Reguła ta nie jest wolna od wyjątków, warto jednak zdawać sobie sprawę z jej istnienia i z konsekwencji, jakie ma to dla nas. Jeśli więc nasz budżet jest mocno ograniczony, może okazać się, że zakup kolumn podstawkowych będzie bardziej przemyślanym posunięciem.

Umiejscowienie i jego znaczenie

Wybór kolumn powinien być uzależniony także od tego, jakie są warunki w pomieszczeniu odsłuchowym. Jeśli więc, z jakiegoś powodu, nie mamy możliwości postawienia kolumn bezpośrednio na podłodze, zakup kolumn podstawkowych wydaje się jedyną opcją. Te ostatnie można umieszczać także bezpośrednio na szafce RTV, choć w takim przypadku dobrym pomysłem będzie odizolowanie ich od podłoża z wykorzystaniem odpowiedniej podkładki.

 

 
czwartek, 17.9.2020 12:48
czwartek, 17.9.2020 12:41
czwartek, 17.9.2020 12:40
czwartek, 17.9.2020 12:26
środa, 16.9.2020 08:01
poniedziałek, 14.9.2020 10:48
niedziela, 13.9.2020 08:10
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele