Łóżka sosnowe i ich największe zalety. Czy warto postawić na tego typu meble?

poniedziałek, 29.4.2024 13:08 185

To, że łóżka drewniane są idealnym wyborem do sypialni, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wątpliwości pojawiają się jednak na etapie wybierania konkretnego gatunku drewna. Warto rozważyć zakup łóżek sosnowych. Sosna jest bowiem niedroga i łatwo dostępna. To oczywiście nie koniec zalet tego materiału.

Jakie zalety mają łóżka sosnowe?

Łóżka sosnowe od wielu lat nie tracą na popularności. Wynika to w dużej mierze z ich atrakcyjnej ceny. Drewno sosnowe jest tańsze niż np. drewno dębowe. Rośnie bowiem w całej Europie. Jest przy okazji lekkie i nie sprawia większych problemów w obróbce. Sosna jest miękka, sprężysta i naprawdę szybko schnie. To wpływa na atrakcyjną cenę mebli sosnowych. 

Oczywiście sosnowe łóżka nie są pozbawione wad. Z czasem pod wpływem promieniowania ultrafioletowego mogą ciemnieć. Jednak nie dla każdego jest to minus. Wykonane z drewna sosnowego meble są też mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż np. meble dębowe i bukowe. Jednak i tak są dość trwałe. Stanowią inwestycję na długie lata. 

Podsumowując, łóżka sosnowe:

- są atrakcyjne cenowo, a jednocześnie trwałe i solidne,

- z czasem ciemnieją, co nadaje im szlachetnego wyglądu,

- przyjmować mogą różne, często bardzo ciekawe kształty,

- nie pochłaniają kurzu, co jest ważną informacją dla alergików. 

Czy sosnowe łóżka wymagają szczególnej pielęgnacji?

Wszystkie meble wykonane z drewna muszą być w odpowiedni sposób pielęgnowane, ale to na szczęście nie jest zbyt skomplikowane. Sprawa ogranicza się w zasadzie tylko do dwóch czynności.

Drewniane łóżka warto co jakiś czas przecierać wilgotną ściereczką w celu usunięcia lekkich zabrudzeń. Kluczowe znaczenie ma poza tym olejowanie drewna, a więc jego impregnacja. Do tego przeznaczone są specjalne oleje. Preparat należy nanieść na ściereczkę i przetrzeć nią łóżko. Taką czynność trzeba wykonywać regularnie, nawet raz w miesiącu. Dzięki temu sosnowy mebel będzie się świetnie prezentować przez długie lata. 

Czym charakteryzuje się drewno sosnowe?

Drewno sosnowe jest dość jasne i cechuje się raczej delikatnym usłojeniem. Dlatego świetnie wpisuje się w wiele aranżacji - klasycznych, skandynawskich, rustykalnych, nowoczesnych itd. Sosna jest materiałem jednocześnie naprawdę wytrzymałym. Ten gatunek drewna rośnie szybko w całym kraju i jest bezproblemowy w obróbce. Drewno sosnowe można szlifować, frezować i strugać. Dlatego łóżka wykonane z sosny mogą mieć różnorodne kształty. 

Drewno sosnowe cechuje wysoka sprężystość, ale jest ono także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Szybko schnie i nadaje się do malowania. Zapewnia niezłą izolację cieplną i akustyczną. Łóżka sosnowe mogą być zabarwione na niemal dowolny kolor. Poza tym sosnowe drewno jest stosunkowo tanie. Wygrywa pod tym względem z drewnem dębowym i bukowym. 

Nie wszyscy też zdają sobie sprawę z tego, że drewno sosny pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Jest polecane np. alergikom. Sosna ma właściwości elektrostatyczne i nie przyciąga kurzu. Zapobiega przy okazji jego unoszeniu się w powietrzu. Wykazuje dodatkowo właściwości higroskopijne. Reguluje poziom wilgotności powietrza - pochłania i oddaje parę wodną do otoczenia. 

Czy warto zainwestować w sosnowe łóżka?

Trzeba przyznać, że drewno sosnowe to materiał, który doskonale nadaje się do produkcji mebli. To propozycja idealna dla tych osób, które marzą o drewnianych meblach, ale nie mogą sobie np. pozwolić na zakup melio dębowych czy bukowych. Meble sosnowe wypadają pod wieloma względami bardzo dobrze. 

Sosnowe drewno jest ładne, bezproblemowe w obróbce i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przy odpowiedniej impregnacji wykonane z niego meble posłużyć mogą przez wiele długich lat. Sosnowe łóżka pasują przy okazji do wielu aranżacji. Wykorzystać je można w loftach, wnętrzach utrzymanych w stylistyce skandynawskiej czy nowoczesnej. W razie potrzeby można je zawsze zresztą przemalować na inny kolor. Drewno sosnowe świetnie chłonie farbę. Jest pod tym względem bardzo uniwersalne.