Międzynarodowe spotkanie w Krzyżowej

środa, 6.5.2015 09:34 1000 0

30-osobowa grupa uczniów Publicznego Gimnazjum Dwujęzycznego nr 12 (przy I LO) uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu w Krzyżowej. W tym roku już po raz jedenasty gościliśmy w Polsce partnerską szkołę Rhabanus- Maurus – Gymnasiumm z St. Ottilien w Bawarii (Niemcy). W czasie wymiany młodzież uczestniczyła w różnych warsztatach: językowych, historycznych, filmowych oraz plastycznych. Wieczorami polscy gimnazjaliści rywalizowali z rówieśnikami z Niemiec w sali gimnastycznej.

Podczas wymiany zaplanowano szereg wycieczek. Uczniowie z „dwunastki” zaprosili niemieckich kolegów i koleżanki do swojej szkoły. Goście mogli uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych prowadzonych w jęz. niemieckim i angielskim oraz obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „ Wizyta starszej pani”. W drodze powrotnej międzynarodowa grupa zwiedziła Zamek Książ. W czwartek odbyła się kolejna wycieczka, tym razem do Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska zwiedzono Afrykarium we wrocławskim ZOO i uczniowie z PG 12 pokazali swoim kolegom uroki tego miasta. Opiekunem i koordynatorem wymiany jest p. prof. Iwona Rudnicka.

Chociaż spotkanie odbyło się w kwietniu gimnazjaliści wciąż dopisują nowe refleksje z wspólnie spędzonych chwil. Tak napisały uczennice III klasy GB: "Krzyżowa za każdym razem odkrywa przed nami coś nowego. Z roku na rok jedziemy tam z pewną świadomością, doświadczeniami i przeżyciami i wracamy bogatsi o wiedzę i refleksje. Krzyżowa daje nam – uczniom, nastolatkom szukającym siebie w tym wielkim świecie – możliwość rozwoju, kształtowania swoich osobowości i styczność z sytuacjami, których nie doświadczylibyśmy w normlanych okolicznościach. Spotkanie z młodzieżą z innego kraju, obcowanie z nią w naturalnych, codziennych sytuacjach daje niesamowitą satysfakcję. W Krzyżowej zawsze poznajemy nowych ludzi – ciekawych świata, również naszego. Podczas wycieczek, które odbyły się w czasie naszej wymiany, okazało się, że Niemcy są bardzo zainteresowani polską historią, językiem i kulturą. Podczas wspólnych warsztatów uczyliśmy ich pojedynczych słów i zwrotów, co szło im raz lepiej, raz gorzej. Według mnie, jednym z ważnych aspektów naszego spotkania było wzajemne poznanie naszych narodów i ich wspólnej historii."

źródło: edu.walbrzych.eu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)