Mikronierówności, czy potrafimy je rozpoznać?

sobota, 27.6.2015 08:20 1382 0

Zadanie pn.„ Dzień Seniora w Cafe Galeria Ogród Sztuki” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 edycja 2015

W ramach projektu realizowanego ze środków otrzymanych od Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, 24 czerwca 2015 r. dla seniorów w Szczawnie-Zdroju po raz kolejny zostały zorganizowane warsztaty dotyczące kwestii antydyskryminacyjnych.
Tym razem na warsztatach zostało poruszone zjawisko mikro-przekazów, czyli werbalnych (za pomocą słów) i niewerbalnych (gestów) sygnałów wysyłanych przez ludzi do siebie nawzajem w codziennej komunikacji. Same zachowania są drobne i subtelne, ale ich wpływ na funkcjonowanie człowieka może być już ogromny. Te drobne i nieuświadomione zachowania są formą wyrażania uprzedzeń między ludźmi i bardzo często mogą prowadzić do wykluczenia społecznego. Nie można lekceważyć ich skutków, bowiem ich nadrzędna cechą jest to, że kumulując się prowadzą do:
- obniżenia poczucia własnej wartości,
- poczucia krzywdy i niepewności,
- spadku zaangażowania w wykonywaną pracę,
- podwyższenia poziomu stresu,
- powstania złości i frustracji.
Reagowanie na mikronierówności jest blokowane dużymi kosztami osobistymi jak: strach przed wykluczeniem z grupy, wrogość czy niepewność. Jednak brak reakcji z kolei przyczynia się do utrwalania i powielania nierównościowych zachowań, dając przyzwolenie na ich stosowanie.
W drugiej części warsztatów odbyła się projekcja filmu pt. "Niebieskoocy”. Film przedstawia przebieg doświadczenia, jakie przeprowadziła w 1995 roku amerykańska nauczycielka Jane Elliott walcząca przeciwko rasizmowi w Stanach Zjednoczonych. Spotkanie seniorów zakończyło się burzliwą dyskusją na tematy omawiane na warsztatach. Poruszona została również kwestia osobistych doświadczeń z sytuacjami dyskryminacyjnymi na różnych obszarach życia.

źródło: UM Szczawno-Zdrój

Dodaj komentarz

Komentarze (0)