Narodowe Czytanie "Quo vadis" - ciekawostki

piątek, 2.9.2016 08:25 3666 0

Już wkrótce kolejna odsłona Narodowego Czytania. Tym razem Polacy czytać będą powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis".

Quo vadis to tylko jedna z wielu powieści historycznych Henryka Sienkiewicza. Publikowana była najpierw w odcinkach w latach 1895–1896 w warszawskiej Gazecie Polskiej oraz w krakowskim dzienniku Czas i Dzienniku Poznańskim, czyli na terenie trzech zaborów. Sienkiewicz zakończył pisanie „Quo vadis” 18 lutego 1896 roku. „Gazeta Polska” zakończyła druk 29 lutego tego samego roku. Premiera powieści w formie książkowej odbyła się również w 1896 roku, w Krakowie. Część rękopisu "Quo vadis" przechowywana jest we wrocławskim Ossolineum. 
Przed napisaniem "Quo vadis" w roku 1890 Sienkiewicz dokładnie zwiedził Rzym w towarzystwie malarza, Henryka Siemiradzkiego, którego obraz "Pochodnie Nerona" miał być inspiracją do powstania powieści. 


fot. wikipedia

Łacińskie quo vadis oznacza dokąd idziesz. Według legendy, wykorzystanej również w powieści wypowiedział je uciekający z Rzymu apostoł Piotr do Jezusa. Chrystus ukazał się św. Piotrowi na drodze i na pytanie: „Quo vadis, Domine?” – „Dokąd idziesz, Panie?” Chrystus odpowiedział ”Wracam do Rymu, aby tam powtórnie mnie ukrzyżowano”. Obecnie w tym miejscu, przy tej drodze jest niewielki kościół, wybudowany w XVII w. na polecenie papieża Klemensa VIII. Według niektórych źródeł kaplica była tam już w IX w. i potocznie była nazywana „Gdzie Pan objawił się”. W czasie wędrówek do Rzymu ten właśnie kościółek pokazał Sienkiewiczowi Henryk Siemiradzki. 

Jwśród źródeł, z których korzystał Sienkiewicz pisząc "Quo vadis" przede wszystkim wymienia się „Roczniki” Tacyta. Na przykład pożar Rzymu, opisany w powieści jest ściśle zbieżny z opisem starożytnym. Bardzo dokładnie i szczegółowo Sienkiewicz studiował również źródła chrześcijańskie - pisma kanoniczne Kościoła – Dzieje Apostolskie i Listy Apostolskie.

Powieść została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków i została wydana w ponad 80 krajach. Powstało również wiele jej ekranizacji:

  • Quo Vadis reż. Lucien Nonguet i Ferdinand Zecca, 1901, Francja (film niemy).
  • Quo Vadis? reż. Enrico Guazzoni, 1912, Włochy (film niemy).
  • Quo Vadis reż. Gabriello D'Annunzio i Georg Jacoby, 1925, Włochy (film niemy).
  • Quo Vadis reż. Mervyn LeRoy, 1951, USA.
  • Quo Vadis? reż. Franco Rossi, 1985, Włochy (serial telewizyjny).
  • Quo vadis reż. Jerzy Kawalerowicz, 2001, Polska. Równocześnie z wersją kinową wyprodukowano wersję telewizyjną, czyli sześcioodcinkowy serial o tym samym tytule.

Była szansa na wcześniejszą polską ekranizację powieści. Miała ona być realizowana w latach 80-tych we współpracy z wytwórnią MGM, jednak wprowadzenie stanu wojennego zniweczyło te plany.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)