Nie bądź czołgistą - odśnieżaj całą szybę auta!

piątek, 1.12.2023 13:34 276 0

Oczyszczenie szyby czołowej samochodu przed wyruszeniem w podróż to czynność absolutnie niezbędna. Pośpiech lub lenistwo mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku, kiedy to nie zauważymy w porę przeszkody, innego pojazdu lub pieszego. Poświęcając kilka dodatkowych minut na usunięcie warstwy lodu lub szronu z szyb właściwie przygotujemy się do podróży naszym autem. Ta dodatkowa czynność stanowi niewielką ceną w zamian za bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu.

Od pewnego czasu temepratury utrzymują się poniżej 0 stopni, a na autach pojawia się szron. Wrocławscy policjanci przypominają, że bardzo ważną czynnością przed wyruszeniem autem w podróż jest zapewnienie sobie dostatecznej widoczności. Zostawianie małego paska na czołowej szybie, przez który obserwujemy otoczenie, zdecydowanie nie należy do bezpiecznych pomysłów. Przed ruszeniem w drogę powinniśmy dokładnie odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Ma to swoje bardzo praktyczne przyczyny – przylepiony śnieg zasłania reflektory oraz kierunkowskazy. Ponadto, przy pędzie wiatru, śnieg z samochodu ląduje na jezdni, gdzie może być niebezpieczny dla innych kierujących. Wszyscy zapominalscy lub leniwi, muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu karnego w kwocie nawet 3000 zł, w przypadku policyjnej kontroli. O tym, że jazda takim nieodśnieżonym samochodem jest wykroczeniem, mówi art. 66 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
Oznacza to, że odśnieżone powinny być także boczne lusterka. Tylko ich całkowite oczyszczenie z lodu i śniegu zapewni nam dostateczne pole widzenia, tak ważne w sytuacji np. zmiany pasa ruchu.

Poświęcając tych kilka dodatkowych minut na właściwe przygotowanie się do podróży naszym autem, pomyślmy o sobie i naszych bliskich, którzy podróżują z nami samochodem oraz innych kierujących i uczestnikach ruchu drogowego. Ta dodatkowa czynność stanowi niewielką ceną w zamian za bezpieczeństwo.

źródło: KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)