O historii na żywo - spotkanie z Sylwią Smolarek - Grzegorczyk

wtorek, 15.10.2019 10:36 737 0

W ramach cyklu spotkań „O historii na żywo” organizowanego przez Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundację Księżnej Daisy von Pless odbędzie się spotkanie z Sylwią Smolarek-Grzegorczyk  z Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Kustosz i kuratorka z partnerskiego miasta Wałbrzycha opowie m.in. o portretach Hochbergów, które przed wojną wisiały w Książu, a dziś stanowią część pszczyńskiej kolekcji.

Portrety rodowe gromadzone w dawnych wielkopańskich rezydencjach pełniły niezwykle istotną rolę. Służyły nie tylko ukazywaniu genealogii, ale też kształtowały tożsamość rodziny i demonstrowały ciągłość jej tradycji. Spotkanie zostanie poświęcone kolekcji portretów znajdującej się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie i łączącej się z trzema ostatnimi rodami, do których zamek pszczyński należał od poł. XVI po poł. XX w. – Promnitzami, Anhaltami i Hochbergami. Dużą część kolekcji pszczyńskiej stanowią portrety hrabiowskiej i książęcej linii Hochbergów, które do II wojny światowej zdobiły ściany Zamku Książ. Są wśród nich wielkoformatowe płótna przedstawiające m.in. jego najsłynniejsza mieszkankę czyli księżną Daisy von Pless (1873-1943), ale także oryginalne, barokowe portrety najważniejszych przedstawicieli rodu Hochbergów, hrabiów Jana Henryka I (1598-1671) i Konrada Ernesta Maksymiliana (1682-1742).

Spotkanie z Sylwią Smolarek – Grzegorczyk będzie okazją do opowiedzenia o historycznych związkach Pszczyny i Książa oraz o tym, jak wiele treści zawierają w sobie portrety. Ile informacji dostarczają nam na temat przedstawionych na nich osób i ile zagadek skrywają.

Spotkanie odbędzie się w Sali Krzywej na II piętrze Zamku Książ 21 października o godzinie 17:30. Prosimy o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane): tel. 74 66 43 834 / 872, e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl.
Sylwia Smolarek-Grzegorczyk absolwentka Historii Sztuki oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustosz i kurator Działu Wnętrz w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Kuratorka i współkuratorka wystaw (m.in. Chłodny powiew wachlarzy. Wachlarz europejski od XVIII do XX w.; Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich; Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości; Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie). Autorka i współautorka publikacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie, w tym artykułów, katalogów zbiorów oraz katalogów wystaw (m.in. Malarstwo pejzażowe. Katalog zbiorów; Portrety. Katalog zbiorów; Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich. Przewodnik po wystawie stałej).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)