komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 16 stycznia 2019

Marcelego, Włodzimierza

Parkowe wrota do Książa w nowym świetle

wtorek, 8.1.2019 18:25 , komentarze: 0 , odsłony: 273
kategorie artykułu:

Brama Lubiechowska w parku okalającym Zamek Książ w Wałbrzychu jest od nowego roku pięknie iluminowana. Jedna z trzech historycznych bram prowadzących do zamku znajduje się przy Alei Rodziny Hochbergów i została odrestaurowana w 2017 roku. Zapraszamy do wieczornych spacerów

Za sprawą rodu Hochbergów, który władał zamkiem przez ponad 400 lat, w książańskim otoczeniu znajduje się dzisiaj wspaniała architektura parkowa, w której szczególną rolę odgrywają trzy bramy witające przybyłych tu gości. Dwie z nich, położone blisko zamku, znajdują się w kompleksie Książ i są pod zarządem spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.

Pod koniec 2015 r. renowacji została poddana pierwsza z nich - wykonana z piaskowca brama wjazdowa do kompleksu przy skrzyżowaniu ulic Jeździeckiej i Piastów Śląskich. W październiku 2017 roku zostały zakończone kompleksowe prace konserwatorskie prowadzone przy drugiej bramie od strony Alei Rodziny Hochbergów i Mauzoleum, która wita turystów pieszych spacerujących ze strony Wałbrzycha lub żegna tych, którzy udają się spacerem do książęcej Palmiarni. 

Brama Lubiechowska powstała na początku XX wieku podczas wielkiej przebudowy Zamku Książ, przeprowadzonej z inicjatywy księcia Jana Henryka XV . Wykonano ją w 1909 roku w pracowni wałbrzyskiego kowala Kurta Fiebiga jako obiekt w stylu neobarokowym. Nigdy nie pełniła swojej roli w sposób dosłowny – park nie był otoczony murem czy płotem. Swoim wyglądałem nawiązuje do barokowych bram prowadzonych do pałacu w Wersalu. Jej zwieńczenie stanowi korona książąt von Pless.

Ozdobna brama od strony Wałbrzycha  jest flankowana dwoma ośmiobocznymi filarami, zwieńczonymi gzymsami i dekoracją rzeźbiarską przedstawiającą wazy wypełnione kwiatami i owocami, podtrzymywanymi przez putta siedzące na wolutach z liśćmi akantu wraz z rzeźbami sfinksów- poł kobiet, pół lwów. Filary są ceglane z okładziną w formie bonii z piaskowca. Przed filarami znajduje się wygięty łukowo murek- palisada z ozdobną kratownicą w narożu, zakończony postumentem rzeźby-hybrydy. Między ośmiobocznymi filarami osadzona jest kuta, ażurowa, prostokątna dwuskrzydłowa brama z ramą, zamkniętą łamanym łukiem ze zwieńczeniem, które uszkodzone zostało na pocz. XXI w. przez wichury. Ułamane części był złożone w pomieszczeniach gospodarczych, tak samo jak jeden z putt (w sztuce motyw nagiego chłopca/aniołka), którego próbowano ukraść w latach 90.

Brama, niszczona zębem czasu i dewastacjami od lat 80. XX w., doczekała się renowacji i została atrakcyjnie oświetlona. Powróciły zdobienia, które składowano i odtworzone zostały elementy, których odzyskać się nie udało. Dziś wraz z sąsiadującym, odrestaurowanym w 2015 Mauzoleum Hochbergów stanowi jeden z piękniejszych zakątków książańskiego parku. Wieczorne spacery do Książa będą teraz jeszcze piękniejsze, a dzięki iluminacji bramy i oświetleniu drogi - romantyczniejsze!    

 

Wasze komentarze


wczoraj, 18 godz temu
niedziela, 13.1.2019 23:13
czwartek, 3.1.2019 15:35
czwartek, 27.12.2018 13:30
wtorek, 18.12.2018 14:56
1
czwartek, 13.12.2018 09:23
czwartek, 13.12.2018 08:58
poniedziałek, 17.12.2018 09:30
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele