Pociągi Wrocław - Wałbrzych co godzinę?

wtorek, 22.3.2016 08:05 1483 0

O 18% więcej pociągów przy Wzrost dofinansowania o zaledwie 3,8% i 18% więcej pociągów - tak według Centrum Zrównoważonego Transportu za rok mogą działać koleje regionalne w województwie dolnośląskim. CZT w ramach projektu "Kolej na dobrą Kolej" opracowało projekt optymalizacji przewozów kolejowych w województwie dolnośląskim. 

Plan opracowany przez CZT zakłada wprowadzenie cyklicznych rozkładów jazdy, zapewniających częstotliwość co godzinę przez cały dzień na większości linii, z zagęszczeniem w szczytach do co pół godziny na odcinkach wokół Wrocławia. Na najbardziej peryferyjnych liniach częstotliwość nie byłaby niższa niż co 2 godziny. 

Na liniach flagowych Regioekspresy

Projekt wyróżnia dwie linie - z Wrocławia do Jeleniej Góry i do Legnicy, na których kursowałyby pociągi przyspieszone (Regioekspresy) nie zatrzymujące się na najmniejszych przystankach. Na linii do Wałbrzycha i Jeleniej Góry pociągi odjeżdżałyby z Wrocławia Głównego co godzinę (40 minut po każdej godzinie), ale co drugi byłby przyspieszony i jechałby o 8-11 minut krócej od osobowego - nie dłużej niż równe 2 godziny.

CZT postuluje także wprowadzenie jednego biletu na kolej i autobusy.

Jak to możliwe? – Nasze analizy potwierdziły możliwość znacznego zwiększenia efektywności przewozów – mówi Krzysztof Rytel, prezes CZT – W tej chwili zdarzają się przypadki, że pociągi w czasie 12-to godzinnej zmiany wykonują zaledwie kilka kursów, a przez znaczną część dnia stoją na bocznicy. Wraz z załogą. W naszej propozycji pociągi jeżdżą wahadłowo przez cały dzień. Ponieważ koszty takie jak wynagrodzenia czy utrzymanie taboru są już pokryte, niewiele potrzeba aby uruchomić nowe kursy.

Dodatkowe koszty związane z nowymi pociągami w większości miałyby pokryć wpływy z biletów od nowych pasażerów. Ci pojawią się wraz ze zwiększeniem częstotliwości. Że to nie mrzonki pokazuje przykład linii Poznań - Wągrowiec, na której w ciągu ostatnich 3 lat zwiększono liczbę pociągów 2-krotnie, a liczba pasażerów wzrosła 3-krotnie.

Podpisz petycję

Obecnie CZT, aby zwiększyć poparcie dla projektu, zbiera podpisy pod petycją. Podpisanie petycji w Internecie zajmuje tylko chwilę, wystarczy wpisać imię, nazwisko, miejscowość i adres e-mail.

Pełny artykuł przeczytasz TUTAJ

źródło: czt.org.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)