Pomysłodawca matur pochodził z Czarnego Boru

środa, 4.5.2016 11:26 2267 2

Ponad 283 tys. uczniów rozpoczyna dziś maturalną sesję egzaminacyjną. Nie każdy wie, że jej twórcą był Karl Abraham von Zedlitz. Ten pruski minister i pomysłodawca egzaminu maturalnego urodził się nie gdzie indziej tylko właśnie w Czarnym Borze. To on wprowadził w roku 1788 dzisiejszą maturę jako egzamin dla absolwentów szkół średnich, której zdanie wprowadzało w krąg elity państwowej i pozwalało na podjęcie dalszych studiów bądź pracy.
Karl von Zedlitz urodził się 4 stycznia 1731 roku w Czarnym Borze (niem. Schwarzwaldau), ukończył Szkołę Rycerską w Brandenburgu, następnie został członkiem najwyższego trybunału w Berlinie. W roku 1770 został Ministrem Sprawiedliwości, a w rok później Ministrem do spraw Kościoła i Szkolnictwa.

Zasłynął jako autor i krzewiciel idei i koncepcji rozwoju pruskiego szkolnictwa, szczególnie średniego. Był jednym z najwybitniejszych pruskich ministrów. W szkołach wprowadzał nowy, ulepszony typ nauczania i lepsze metodycznie podręczniki, zgodnie z założeniami Fryderyka Wielkiego. Król pragnął bowiem zerwania z mechanicznym i bezmyślnym wkuwaniem w szkołach niepotrzebnych i zbędnych informacji na rzecz kształcenia umiejętności myślenia i kształtowania własnego charakteru. Zedlitz, wypełniając królewskie wskazania, przyczynił się ostatecznie do przestawienia pruskiej oświaty na nowe, neohumanistyczne i oświeceniowe tory. Dokonał istotnego przełomu wprowadzając zaledwie w ciągu dwóch dekad średnie szkolnictwo Prus w europejski krąg elit.
Zedlitz był także reformatorem Akademii Rycerskiej w Legnicy, a po utracie stanowiska ministra, w latach 1788--1789 również jej dyrektorem. To właśnie w pierwszym roku jego rządów w legnickiej Akademii pisany był po raz pierwszy egzamin dojrzałości. Karl Abraham von Zedlitz zmarł 18 marca 1793 r. w Cierńczycach (niem. Kapsdorf), wsi położonej obecnie w gminie Kąty Wrocławskie. Pochowano go w krypcie kościoła pw. świętej Jadwigi w Walimiu, w powiecie wałbrzyskim.

źródło: UG Czarny Bór

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

henrykb poniedziałek, 09.05.2016 21:31
Wielu uczniów go za to przeklina.
wtorek, 10.05.2016 07:39
Chyba wszyscy?...Nie znam ucznia, który cieszyłby się z tego egzaminu