Poznaj Polskę, graj dla Ukrainy, odkrywaj Wałbrzych, zjedz w Coolturalnej Montowni

poniedziałek, 7.3.2022 12:50 437 0

Pod takimi hasłami można podsumować miniony weekend Starej Kopalni w Wałbrzychu. Promocja książki Romana Gilety w Sztygarówce, koncert charytatywny dla Ukrainy oraz trzy intensywne dni promocji podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu, a we wtorek – w Dzień Kobiet – wielkie otwarcie restauracji Coolturalna Montownia.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia ponownie znalazł się na pierwszej stronie listy rządowego programu „Poznaj Polskę”. To dobra informacja dla nauczycieli, opiekunów grup dzieci i młodzieży. 1 marca ruszył nabór wniosków II edycji programu, a to oznacza, że szkoły i stowarzyszenia prowadzące działania edukacyjne mogą ubiegać się o dofinansowania do wycieczek (do 80% całkowitego zwrotu kosztu wycieczki). Już w pierwszej edycji programu, zajęcia i warsztaty w Starej Kopalni cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Wśród najatrakcyjniejszych zajęć dla dzieci i młodzieży w Starej Kopalni warto wymienić takie animacje muzealne jak: Szychta fuksów, czyli pierwsza zmiana młodych górników, mechaniczna kopalnia czy zajęcia z kartografii „Górą i dołem”. To jednak tylko niewielka cześć z oferty. Są gry terenowe, warsztaty ceramiczne i graficzne. Dzięki takiej propozycji uczestnicy nie tylko mogą poznać wnętrza kopalni i charakter pracy górnika, ale również zdobyć wiedzę i umiejętności z innych dziedzin. Tradycje górnicze i ceramiczne są tu przecież mocno zakorzenione. Przemysłowa historia miasta, ściśle związana jest z geologią tego terenu, o czym też można dowiedzieć się z oferty Starej Kopalni. Wszystkie prowadzone są z dostosowaniem do poszczególnych grup wiekowych, poprzez ciekawe zajęcia, często w formie zabawy. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie www.starakopalnia.pl. 

Weekend w kopalni zaczął się ciekawie już w piątek. W Kawiarni Sztygarówka na terenie Starej Kopalni miała miejsce promocja wydanej właśnie książki wałbrzyskiego dziennikarza, poety i górnika – Romana Gilety. Książka, która właśnie ukazała się w księgarniach nakładem wydawnictwa Astrium to zbiór opowieści z życia wałbrzyszanina. Na spotkanie z autorem „Wyrwane z życiorysu” kawiarnia Sztygarówka wypełniła się znajomymi, przyjaciółmi, rodzinom oraz fanami twórczości Romana Gilety. Podczas popołudniowego spotkania nie zabrakło anegdot z życia, odczytanych fragmentów książek wraz z dyskusją, podpisywania książek, które można zakupić w Starej Kopalni. Muzyką spotkanie uświetnił grą na skrzypcach Włodzimierz Brzeziński . Warto wspomnieć, że książka „Wyrwane z życiorysu” Zasłużonego dla Miasta Działacza Kultury oraz Zasłużonego dla Kultury Polskiej, laureata literackich nagród, została zgłoszona do Literackiej Nagrody Nike, a jej wydania w specjalnym liście do autora pogratulowała sama Olga Tokarczuk. 

W sobotę w Starej Kopalni odbył się koncert na rzecz pomocy humanitarnej dla sąsiadów z Ukrainy.

Dzięki współpracy Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, agencji Aplauz Planet, Fundacji Ekonomii Społecznej, Underground Wałbrzych, Urzędu Miasta w Wałbrzychu, catering „Górnik” K. Chrapek oraz wielu ludzi dobrego serca, na scenie w Łaźni Łańcuszkowej kopalni stanęło wielu wykonawców i artystów, którzy nie odmówili pomocy w zbiórce. Koncert, który rozpoczął się już od godziny 15, a zakończył koło północy był dla wszystkich darmowy, ale każdy, aby wejść musiał wrzucić do puszki. Chętnych nie brakowało a całkowita zebrana kwota zostanie przekazana na pomoc humanitarną ogarniętej wojną Ukrainie. Trwa liczenie zebranych środków do puszek.

Na scenie koncertu „Gramy dla Ukrainy” pojawili się: BESIDES, LILLA VENEDA, DISORDER, THAR AI, METHOPIA, SAJGON, IN THE NAME OF GOD, NULLIZMATYK, GRABERY, DJ MARKOWY oraz JURAND WÓJCIK.

Warto zaznaczyć, że wszyscy zaangażowani w przedsięwzięcie, zarówno instytucje, artyści jak i firmy nie pobrali żadnych gaż poświęcając swój czas z myślą o takich samych ludziach jak my, zza naszej wschodniej granicy. 

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy postanowili pomóc. Artystom, firmom, pracownikom instytucji, wolontariuszom prowadzącym zbiórkę i oczywiście wszystkim, którzy wybrali się na koncert choć na chwilę by dołożyć swoją cegiełkę, wesprzeć akcję, zasilić puszkę i zostawić dary rzeczowe.  Chętnych nie brakowało już od pierwszego koncertu.

Od początku tygodnia zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy prowadziła również Kawiarnia Sztygarówka. Wszystkie dary zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej i pojadą do najbardziej potrzebujących, a na znak solidarności z Ukrainą od wybuchu wojny Stara Kopalnia podświetlona jest w żółto-niebieskich barwach.

Miniony weekend to również prezentacja wałbrzyskiej atrakcji podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia przez piątek, sobotę i niedzielę prezentowało się aż na dwóch stoiskach – Miasta Wałbrzycha – wraz z innymi miejskimi atrakcjami (m.in. Muzeum Porcelany, Zamek Książ czy Aqua-Zdrój) oraz na stoisku Stowarzyszenia „Turystyczna 13”, do którego należy od 2022 roku. Efekt? Bardzo duże zainteresowanie, pierwsze zapisane grupy na zwiedzanie prosto z targów i wiele zapytań o kopalnie i okolice. 

Po intensywnym weekendzie – nie koniec wydarzeń. Już jutro 8 marca, w Dzień Kobiet na terenie Starej Kopalni wielkie otwarcie. Rusza restauracja, która nie tylko będzie serwować wyśmienite dania. Gospodarze Coolturalnej Montowni zapowiadają koncerty, wydarzenia kulturalne i artystyczne. Już jutro podczas uroczystej kolacji, ze specjalnie przygotowanym menu, pojawi się na scenie Dawid Krzyk z zespołem. Szykowany jest również specjalny pokaz fire show. Ostatnie bilety na uroczyste otwarcie są jeszcze dostępne. Od środy wyjątkowe miejsce na mapie Wałbrzycha, w samym środku kopalni zaprasza codziennie wszystkich spragnionych nie tylko jedzenia, ale również porcji kultury, a wśród kulinarnych propozycji nie zabraknie dań czarnych jak węgiel.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)