Rewitalizacja Stacji GOPR w Wałbrzychu oraz terenów przyległych na cele społeczne

czwartek, 4.4.2019 07:05 1278 0

3 kwietnia o godz. 14 w wałbrzyskim Ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące podpisania umowy na realizację projektu: “Rewitalizacja Stacji GOPR w Wałbrzychu oraz terenów przyległych na cele społeczne”. Całkowita wartość projektu to 1.252.756,96 zł, a wartość dofinansowania: 1.190.119,11 zł. Projekt finansowany jest w ramach Poddziałania 6.3.4 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów – ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej  (TYP A: Remont, przebudowa, rozbudowa, adaptacja, wyposażenie istniejących zdegradowanych budynków, obiektów, zagospodarowanie terenów i przestrzeni – w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji społecznych, kulturalnych, edukacyjnych lub rekreacyjnych oraz TYP C: Inwestycje w tzw. drogi lokalne (gminne i powiatowe – tylko przebudowa albo modernizacja dróg) wraz z infrastrukturą towarzyszącą)

Głównym celem projektu jest poprawa zdegradowanej substancji budynku Stacji Centralnej GOPR w Wałbrzychu przy ulicy Poznańskiej 6 wraz dostosowaniem jej dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rewitalizacja i zagospodarowanie terenów przyległych na monitorowany parking i magazyny sprzętu, a także nadanie obiektowi stacji GOPR nowych funkcji: społecznych i edukacyjnych.

Podstawą do rozbudowy stacji centralnej GOPR jest fakt niedostosowania budynku do pełnionej funkcji tzn. brak pomieszczeń do prawidłowego składowania sprzętu ratowniczego w tym pojazdów specjalnych, ekwipunku specjalistycznego. Taki stan rzeczy powoduje głownie: wydłużenie czasu wyjazdu ratowników do zdarzenia oraz skrócenie czasu eksploatacji drogiego sprzętu. Kolejnym aspektem jest brak pomieszczeń w których można prowadzić działania szkoleniowe skierowane do ratowników oraz wyżej wskazanych grup społecznych. Jest to znaczne ograniczenie w procesie szkoleń ratowników ponieważ powoduje konieczność komercyjnego wynajmowania sal szkoleniowych co jest dla Grupy kosztochłonne, natomiast w procesie szkolenia takich grup jak młodzież staje się bardzo trudne ponieważ pamiętać należy iż Ratownicy są w tzw. ciągłym oczekiwaniu.

Kolejnym elementem jest wpisanie się rozbudowy w szeroka koncepcję rewitalizacji dzielnicy Podgórze z szczególnym uwzględnieniem ulicy Poznańskiej. Przebudowa i rozbudowa znacznie podniesie walory obszaru, będzie kolejnym elementem poprawy infrastrukturalnej po rewitalizacji szkoły podstawowej. Budynek uzyska nową funkcjonalność na cele społeczne w szczególności edukacyjne.

Dodatkowo w zrewitalizowanej i rozbudowanej stacji odbywać się będą działania partnerstwa lokalnego dla dzielnicy Podgórze i w oparciu o nową infrastrukturę planowane będą działania dla dzielnicy. Jest to o tyle istotne, iż działające do tej pory organizacje pozarządowe które prowadziły np. świetlice środowiskowe zrezygnowały z działalności. Dobrze dobrana i ciekawa oferta spotkań skonsultowana lokalnie może zagospodarować młodzież, która popołudniami nie ma gdzie spędzać wolnego czasu. Taki sposób prowadzenia spotkań na miejscu, w oparciu o zrewitalizowaną bazę stacji centralnej podniesie efektywność szkoleń i ułatwi ratownikom prowadzenie zajęć bez konieczności specjalnego planowania i odrywania się od innych obowiązków. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)