komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

sobota, 23 marca 2019

Pelagii, Oktawiana

Sesja bez burmistrza

czwartek, 20.12.2018 17:45 , komentarze: 2 , odsłony: 1745
kategorie artykułu:

III sesja Rady Miasta w Boguszowie – Gorcach odbyła się bez burmistrza, który został  zatrzymały 19 grudnia przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji. W zaplanowanym porządku obrad były takie między innymi punkty :

- Przedstawienie sprawozdania burmistrza miasta między sesjami

- Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Uchwale Budżetowej na 2018 rok

I najważniejsza – podjęcie Uchwały Budżetowej na rok 2019.

Radny, Daniel Lubiński zauważył:

- Nie ma burmistrza na sesji, jak mamy przyjąć autopoprawki do budżetu?

Natomiast radny Grzegorz Urban zgłosił dwa wnioski formalne. Pierwszy dotyczył osoby wiceburmistrza. – Czy wiceburmistrz ma prawo zgłaszać autopoprawki burmistrza do Uchwały Budżetowej, proszę o opinię radcy prawnego, a w drugim zaproponował przerwanie i odroczenie dzisiejszej sesji do czasu powrotu burmistrza.

Na sesję  został poproszony radca prawny, który wyjaśnił radnym, że nieobecność burmistrza miasta nie musi być powodem jej przerywania czy odraczania, a wiceburmistrz posiada takie same uprawnienia jak burmistrz i ten drugi przejmuje jego  funkcje.

Radni podjęli uchwałę budżetową oraz realizowali zaplanowany porządek obrad.

Przypomnijmy: 19 grudnia funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji zatrzymali burmistrza Jacka C. w chwili przyjmowania korzyści materialnych od przedsiębiorcy, który (z nieoficjalnych informacji) zajmował się wymianą oświetlenia w gminie. Przedsiębiorca nie dotrzymał terminu – groziły mu wysokie kary, a wręczenie „prezentu” miało go przed tym uchronić. Czy prokuratura postawi zarzuty burmistrzowi, jakie będą? 

Mamy 48 godzin na wykonanie z zatrzymanym czynności. W tym czasie podejmiemy decyzję, czy stawiamy temu panu zarzut i występujemy z wnioskiem do sądu o zastosowanie aresztu, czy też wypuszczamy go na wolność - mówi Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Prawdopodobnie burmistrzowi Jackowi C. zostaną postawione zarzuty z art.228. Kodeksu Karnego:

§ 1. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda.

§ 5. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 6. Karom określonym w § 1-5 podlega odpowiednio także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści żąda, albo uzależnia wykonanie czynności służbowej od jej otrzymania.

 

 

Wasze komentarze

Tak .. na pewno :)
piątek, 21.12.2018 21:44 autor: XD

czwartek, 21.3.2019 09:37
wtorek, 19.3.2019 10:34
1
piątek, 15.3.2019 11:46
środa, 13.3.2019 09:24
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele