komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 8 lipca 2020

Edgara, Elzbiety

Śląscy rowerzyści, potrójny książę i familia Hochbergów na wystawie w Książu

piątek, 12.7.2019 11:22 , komentarze: 0 , odsłony: 712
kategorie artykułu:

Wystawę „Śląska szlachta, między Śląskiem a Europą" w Zamku Książ w Wałbrzychu (przygotowaną m.in. przez Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim) można oglądać jedynie końca lipca. Wśród widzów znaleźli się już m.in. jej szlacheccy bohaterowie z książęcej rodziny Hochbergów, pra-prawnuk królowej Wiktorii oraz rowerzyści ze Śląska.

Z okazji 146 rocznicy urodzin księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu gościła jej prawnuczka, hrabianka Felicitas von Hochberg. Zamieszkała w Monachium arystokratka jest córką głowy rodu Hochbergów i honorowego obywatela Wałbrzycha, księcia Bolka Hochberg von Pless. Towarzyszył jej  kuzyn, książę Eduard von Anhalt, szef domu Askańskiego i potomek m.in. Albrechta Niedźwiedzia, który zakładał Berlin. Urocza hrabianka, która nosi również tytuł baronówny na Książu, jest ostatnią przedstawicielką książęcej linii Hochberg-Pless. Nie kryła radości, gdy znalazła swoją osobę na jednym z pięciu wielkoformatowych drzew genealogicznych przygotowanych specjalnie na książańską wystawę przez dra Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Wybitny historyk i genealog pracuje w mieszczącym się w dawnym pałacu Henckel-Donnersmarków, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.
Sam książę Bolko wraz z małżonką Marie Elisabeth udzielił patronatu honorowego wystawie i był na jej otwarciu w połowie maja. Ekspozycję zwiedził także następca księcia, hrabia Peter von Hochberg z linii na Roztoce, który gościł w Wałbrzychu na początku czerwca z żoną Anną i synami Bolkiem i Albrechtem.

Na przełomie czerwca i lipca do Książa zawitał z kolei hrabia Michael von Hochberg - senior linii Hochbergów z Roztoki - z synami: Konradem i Georgiem. Był też szwagier hrabiego Michała (brat jego żony) JKW Henryk książę Hanoweru, książę Wielkiej Brytanii i Irlandii, książę Brunszwiku i Lüneburga (potrójny książę).

Od 2014 r. Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim organizuje jesienią dwu- lub trzydniową imprezę pod nazwą „Szlachecki weekend”. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat historii lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów śląskiej arystokracji.

Każdy „Szlachecki weekend” ma swój wakacyjny prolog w postaci kilkudniowego rajdu rowerowego z metą w zaprzyjaźnionych pałacach Śląska. W 2019 r. celem wielkiego prologu był Zamek Książ w Wałbrzychu, gdzie Centrum we współpracy z Zamkiem i Oberschlesisches Landesmuseum z Ratingen zorganizowało wystawę pt. „Śląska szlachta – Między Śląskiem a Europą”. Rajdowicze dotarli do Książa w sobotę 9 lipca.

Uczestnicy tegorocznego Prologu wyruszyli spod Centrum Kultury Śląskiej 4 lipca. W czasie czterodniowej eskapady uczestnicy zapoznają się z takimi obiektami historycznymi, jak zamek Niemodlin, mauzoleum oraz ruiny pałacu Schaffgotschów w Kopicach, opactwo w Henrykowie, Kościół Pokoju w Świdnicy, kryptę Hochbergów w Świebodzicach, a także zaprzyjaźniony z Centrum Pałac Jedlinka w Jedlinie Zdroju.

Na czele peletonu kolarskiego jechał dyrektor Centrum, Stanisław Zając, a towarzyszący wyprawie historyk dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki dzielił się z rajdowiczami swoją wiedzą na temat mijanych miejsc i obiektów.

 

Wasze komentarze

wtorek, 7.7.2020 09:11
poniedziałek, 6.7.2020 14:33
poniedziałek, 6.7.2020 09:34
piątek, 3.7.2020 08:52
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki