Strażacy protestują

czwartek, 11.6.2015 13:46 281 0

Od 1 czerwca  strażacy z dolnośląskich komend Państwowej Straży Pożarnej należący do struktur „Solidarności”, przyłączyli się do akcji protestacyjnej. 

fot. przedstawia protest strażaków w ząbkowickiej PSP w 2012 roku

 

Akcja protestacyjna jest  odpowiedzią na bierność rządu w sprawie postulatów zgłaszanych już kilka lat temu. Chodzi przede wszystkim o podwyżkę uposażeń i zwiększenia budżetów powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej. Płace strażaków nie zmieniły się od 2008 roku. Strażacy domagają się też pełnej odpłatności za nadgodziny. Obecnie otrzymują oni 60 proc. stawki godzinowej za pracę w nadgodzinach.

- Jednostki organizacyjne PSP doszły do sytuacji, w której awans w stopniu lub stanowisku nie niesie podwyżki uposażenia a zwiększa liczbę zadań lub zakres odpowiedzialności – informuje Doba.pl Wiesław Wojciechowski z Dolnośląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność.

Protestujący twierdzą ponadto, że:

"- bez dodatkowego wsparcia finansowego wielu komend powiatowych i miejskich ich funkcjonowanie w IV kwartale będzie się opierało na środkach, które powinny być przeznaczone na zatrudnienie i wynagradzanie strażaków. Według szacunków Związku już teraz kwota, która brakuje to 12.000.000,- złotych;

- wdrożenie zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej w zakresie sposobu naliczania dodatku z tytułu wysługi lat służby to kolejne 8.250.000,- złotych, które komendy muszą zabezpieczyć sobie same – oczywiście kosztem zatrudnienia i wynagradzania strażaków;

- brak realizacji żądania rewaloryzacji funduszy wynagrodzeń za lata 2008 - 2014 w komendach powiatowych i miejskich, będzie skutkowało koniecznością zamrażania przyjęć do Państwowej Straży Pożarnej lub redukcją zatrudnienia.

Dla formacji, która ma zabezpieczać bezpieczeństwo obywateli i ich majątku, a w której brakuje już teraz 2.500 etatów do prawidłowego funkcjonowania, dalsza redukcja – szczególnie w małych jednostkach - jest katastrofą dla sprawnego funkcjonowania systemu bezpieczeństwa państwa" 

Oprócz województwa dolnośląskiego 1 czerwca do akcji protestacyjnej przystąpiły jeszcze komendy wielkopolska i łódzka . W marcu natomiast akcję rozpoczęły komendy: lubuska, opolska, podkarpacka i zachodniopomorska. Protest polega na oflagowaniu budynku straży i jej pojazdów.

Nieoficjalnie wiadomo, że w najbliższych dniach akcja protestacyjna rozszerzy się na cały kraj, an następnym etapem będzie akcja protestacyjna służb mundurowych w Warszawie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)