komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk

środa, 29 stycznia 2020

Zdzisława, Franciszka

Święto Niepodległości w Gminie Walim

środa, 13.11.2019 09:04 , komentarze: 0 , odsłony: 537
kategorie artykułu:

Narodowe Święto Niepodległości – to święto państwowe, obchodzone corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborówTo dlatego w tym dniu  czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Dla Gminy Walim dzień 11 listopada to wielkie święto. Radość ze 101.  rocznicy  odzyskania przez Polskę Niepodległości jest czasem szczególnym.  Uroczystości w gminie rozpoczęły się już 9 listopada – wtedy świętowano na sportowo. Centrum Sportu i Rekreacji zorganizowało po raz dziewiąty Rodzinny Marsz Niepodległości – na sportowo. Dzieci,  młodzież, rodzice z dziećmi, seniorzy, sportowcy maszerowali, wiwatując biało – czerwonymi flagami, z Walimia do Jugowic. Marsz zakończył się ogniskiem na terenie kompleksu Włodarz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.
Na kwaterze Ofiar Terroru Hitlerowskiego zapalone zostały znicze i złożony wieniec.  W ten sposób uczczono pamięć poległych przy budowie tajemniczych podziemnych kompleksów w Górach Sowich,

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się 11 listopada o godz. 15.00 Mszą Świętą w kościele pw. Św. Jadwigi w Walimiu. Uroczystości dopełniły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Dziećmorowic, Walimia oraz Zagórza Śląskiego, a także z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach.  Po mszy świętej zebrani przeszli do Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie na sali kinowej dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów  oraz seniorzy  z grupy teatralnej w Głuszycy, przenieśli widzów w świat zadumy i piękna. Występ młodych aktorów oraz seniorów po prostu zachwycił.

Stare drzewa
Są tak silne
Jak silne są
Ich korzenie

śpiewał Kortez, a dzieci tańcem do tej melodii otwarły przed widzami świat zamyślenia nad mijającym i obecnym czasem.  Seniorzy przytoczyli cytat Józefa Piłsudksiego – „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
W trakcie wspaniałego występu zacytowane zostały również słowa Jana Pawła II, że „wolność nie jest nam dana na zawsze”. Naszym obowiązkiem jest dbanie o nią, tak aby kolejne pokolenia mogły bezpiecznie żyć w kraju, o którego urodzie pisali najwięksi poeci i który zachwyca coraz piękniejszym obliczem od morza, aż do Tatr. Dlatego dzieci podkreśliły, że „My młodzi Polacy,  jak każdy człowiek, powołani jesteśmy do wolności. Szanujemy historię, jesteśmy dumni z przekazanego nam dziedzictwa kulturowego i tradycji. Wiemy, że nie ma wolności bez prawdy, bez miłości oraz bez poszanowania godności drugiego człowieka. Możemy być różni, ale zawsze jesteśmy równi.”

Po występie wszyscy obecni udali się do Sali bankietowej na poczęstunek niepodległościowy.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 16 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
poniedziałek, 27.1.2020 14:34
poniedziałek, 27.1.2020 13:32
poniedziałek, 27.1.2020 12:32
poniedziałek, 27.1.2020 11:53
poniedziałek, 27.1.2020 09:22
piątek, 24.1.2020 16:14
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki