komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

sobota, 23 marca 2019

Pelagii, Oktawiana

Szczawno - Zdrój najbezpieczniejszą gminą

sobota, 12.1.2019 13:14 , komentarze: 0 , odsłony: 623
kategorie artykułu:

 W 11 stycznia 2019 r. w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju, odbyło się oficjalne rozpoczęcie projektu „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój” dofinansowanego w ramach akcji PZU Pomoc To Moc.

Paweł Danielak – inicjator projektu wraz z burmistrzem Szczawna-Zdroju, Marekiem Fedorukiem, przekazali defibrylatory, które znajdą swoje miejsce w 10 kolejnych miejscach użyteczności  publicznej. Dzięki temu Szczawno – Zdrój zostało – prawdopodobnie – najbezpieczniejszą gminą w Polsce, jeśli chodzi o ilość defibrylatorów AED przypadającą na liczbę mieszkańców. Jak ważny jest to sprzęt przekonał się wujek pana Pawła Danielaka, który tylko dzięki szybkiej pomocy na lotnisku w Pyrzowicach żyje.

- Mój wujek, Piotr Pacho wszedł do toalety na lotnisku i zasłabł. Doznał rozległego zawału serca i tylko dzięki błyskawicznej reanimacji przy uzyciu tego defibrylatora udało się go uratować. Po tym zdarzeniu wujek otrzymał w prezencie taki sprzęt i postanowił przykazać go do hali sportowej w Szczawnie – Zdroju – mówił Paweł Danielak.

Potem pojawiła się możliwość aplikowania do programu PZU „Pomoc To Moc” i udało się pozyskać 62.000 zł. Dzięki temu zostało zakupionych kolejnych 10 urządzeń, a przeszkolonych będzie 210 osób.Chętnych na szkolenia nie brakowało - zgłosiło się o wiele więcej osób. Każdy z uczestników otrzyma oprócz niezbędnych umiejętności udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora certyfikat.

- Szkolenia będą się odbywać w 30 osobowych grupach przez 4 godziny. Szkolenia będzie prowadziła firma Control Life z użyciem symulatora wirtualnej rzeczywistości, który z sali wykładowej przenosi nas w inną rzeczywistość. Fantom leży na ulicy, wokół toczy się normalne życie , jeżdżą samochody, ktoś przechodzi, ktoś upadł, a my podchodzimy do fantomu i ratujemy mu życie – tłumaczy Paweł Danielak.

-  Zachęcam do umieszczania informacji o dostępności defibrylatorów na stronie internetowej każdej z tych instytucji. Teraz pozostaje jeszcze dbałość o to, by defibrylatory nie leżały gdzieś zakurzone w szafce, do której ktoś ma klucz i nie wiadomo, gdzie ta osoba jest, kiedy sprzęt nagle staje się potrzebny, żeby ratować komuś życie, żeby to wszystko było w widocznym miejscu. Postaramy się, żeby informacja o defibrylatorach trafiła na publikowane mapy miasta. Przebywa u nas dużo osób starszych, kuracjuszy, a pierwsze minuty, jak podkreślają lekarze, są kluczowe w przypadku zawału serca - mówił burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.

Wartość jednego defibrylatora wraz ze skrzynką i tablicą informacyjną to koszt 5.000 zł. 

Przypomnijmy - defibrylator AED to urządzenie wysyłające specjalnie opracowany impuls prądu stałego przez elektrody do serca, powodując tym samym powrót normalnego rytmu serca (60-90/min).

 

 

 

Wasze komentarze


czwartek, 21.3.2019 09:37
wtorek, 19.3.2019 10:34
1
piątek, 15.3.2019 11:46
środa, 13.3.2019 09:24
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork