Weekend z ceramiką i dziedzictwem kulturowym

wtorek, 13.9.2022 09:27 300 0

W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu kolejny weekend z wydarzeniami za nami. Turyści odwiedzający zobaczyli stoiska z porcelaną oraz wzięli udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W sobotę 10 września Stowarzyszenie Ceramików Polskich przy współpracy z Muzeum Porcelany, Starą Kopalnią oraz przy wsparciu finansowym gminy Wałbrzych przygotowało pierwszą Wałbrzyską Giełdę Ceramiki i Porcelany. W sali łańcuszkowej zabytkowej kopalni mogliśmy podziwiać wiele cennych okazów filiżanek, talerzyków, serwisów i zastaw stołowych wyprodukowanych nie tylko w rodzimych fabrykach. Wśród 12 stoisk wystawców z całej Polski, którzy pojawili się w sobotę można było odnaleźć przepiękne własne autorskie wyroby ceramiczne. Uwagę zwiedzających przyciągnęły m.in. ręcznie wykonane lampy, kolekcja z fabryki porcelany Ohme, serwisy kawowe lat 60. z fabryki Krzysztof i wiele innych. Motywem przewodnim giełdy była uroda kształtów i barw i taką niewątpliwie można było spotkać na prezentowanych stoiskach, które wyraźnie nawiązywały do miejskich tradycji przemysłu ceramicznego, choć wśród możliwych do zakupu wyrobów nie zabrakło produkcji z innych części świata. Z okazji 1. edycji giełdy powstała również specjalna publikacja „Wałbrzyski Porcelanowy Świat”, która bezpłatnie dostępna była dla odwiedzających. Niech o wyjątkowości, niektórych prezentowanych ceramicznych przedmiotów świadczy fakt, że ze względu na dużą wartość i unikatowość nie były przeznaczone na sprzedaż, a jedynie wystawione dla dekoracji stoiska.

Podczas giełdy jury składające się z przedstawicieli znawców porcelanowej sztuki oraz wałbrzyskich instytucji przyznało wykonane przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA ceramiczne statuetki Grand Prix za prezentacje stoisk. W kategorii porcelany użytkowej doceniono stoisko Państwa Marciniak nawiązujące do historii przemysłu miasta na wzorach z porcelany Krzysztof – czerni węgla i bieli porcelany. Druga statuetka powędrowała do stoiska zaaranżowanego oryginalnymi autorskimi pracami obrazów i lamp Państwa Możdżeń.

Giełda ucieszyła nie tylko wielu wałbrzyszan, wśród odwiedzających pojawili się przyjezdni i turyści zwiedzający Starą Kopalnię, a wystawcy już zapowiedzieli udział w kolejnych edycjach.

 Wśród sobotnich wydarzeń nie zabrakło prawdziwie górniczych atrakcji. Na nocnym zwiedzaniu kopalni ponownie pojawiła się grupa śmiałków gotowych na ubranie kombinezonów, pobranie ekwipunku i wyruszenie na szychtę eksploracji podziemi pod nadzorem prawdziwego górnika.

 W niedzielę Stara Kopalnia rozpoczęła jubileuszowe, bo 30 obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku odbyły się pod wspólnym hasłem „Połączeni dziedzictwem”. W odniesieniu do dawnej kopalni „Julia” wałbrzyskie muzeum postanowiło nawiązać do łączności i komunikacji w tych górniczych zakładach. W takiej tematyce odbyły się z tej okazji zajęcia Rodzinne Niedziele, które tym razem były bezpłatne. Dzieci i ich opiekunowie poznały środki lokomocji i sposoby komunikowania się w znajdującym się tutaj kiedyś zakładzie. Oprócz tego wykonywały własne papierowe wagony z urobkiem. Wśród przygotowanych wydarzeń odbywały się również bezpłatne kuratorskie oprowadzania po stałej wystawie fotografii „Podziemny świat na przedwojennych fotografiach”. Unikatowe zdjęcia z pracy górników na terenie wałbrzyskich zakładów można obejrzeć codziennie na trasie turystycznej w części nadszybia Szybu „Julia”. Z okazji EDD utworzone grupy miały okazję wysłuchać opowieści o kuratora wystawy o tym co prezentują fotografie, skąd wzięły się w Starej Kopalni i jak cenne są dla udokumentowania wałbrzyskiego przemysłu dla kolejnych pokoleń. Przygotowane zajęcia spotkały się ze sporym zainteresowaniem turystów i mieszkańców, którzy pojawili się na przygotowanych wydarzeniach. To cieszy tym bardziej że na bezpłatne poniedziałkowe i wtorkowe zajęcia dla grup szkolnych zapisy ze względu na brak miejsc zakończono już w połowie poprzedniego tygodnia.

Niedzielę z EDD zakończył taniec dla dziedzictwa przygotowany w hali Kuźni przez szkołę tańca Cordex. Podczas internetowego przekazu na żywo o godzinie 15:00 tancerze zaprezentowali specjalny układ do ustalonego wcześniej podkładu muzycznego. Tym razem „Work it Out” zatańczyli tancerze w 30 industrialnych lokalizacjach z 11 krajów. Kolejny już za rok.

W tym roku do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa wśród poprzemysłowych atrakcji z całej Europy w naszym mieście oprócz Starej Kopalni przyłączyli się również ze swoją ofertą: Muzeum Porcelany oraz Filharmonia Sudecka.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)