Wielki Czwartek w Wałbrzychu [FOTO]

piątek, 25.3.2016 10:18 1630 0

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to kulminacja roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

Podczas tej mszy katolicy wspominają wydarzenia z Wieczernika - ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Pierwsze święto Paschy miało miejsce, gdy Izraelici tuż przed ucieczką z Egiptu mieli spożyć ucztę paschalną w pośpiechu, a krew baranka, którego jedli, posłużyła do oznaczenia domów by uchronić ich od śmierci pierworodnych, którą Bóg karał ziemię egipską. Przez kolejne pokolenia Żydzi spożywali Paschę na pamiątkę wyjścia z ziemi egipskiej i zawarcia z Bogiem przymierza. Podobnie było podczas Ostatniej Wieczerzy. Ale Jezus nadał tej uczcie nowy sens mówiąc do zebranych: „To jest Ciało Moje za was wydane”. Jak kiedyś baranek został zabity, by uratować od śmierci pierworodnych w Egipcie, tak Jezus miał zostać zabity, by wszystkich ludzi uratować od śmierci wiecznej. Chrześcijanie - zgodnie z poleceniem Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę” - sprawują pamiątkę Jego śmierci i zmartwychwstania przez spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa pod postacią chleba (opłatka) i wina. 

Ewangelia przypomina też o tym, jak Jezus przed wieczerzą umył uczniom nogi, czyli zrobił coś, co zwykle czynił sługa. Na pamiątkę tego wydarzenia w wielu parafiach po homilii kapłan umywa wybranym parafianom nogi. Ma to przypominać prawdę, że księża służą bliźnim.

Na zakończenie uroczystości hostia zostaje przeniesiona do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych wierni będą czuwać i modlić się, wspominając samotną modlitwę Chrystusa w Ogrójcu, pojmanie i przesłuchania. Tabernakulum  w tym czasie jest opróżnione i otwarte, wieczna lampka zgaszona, a ołtarz pusty. 

 Zdjęcia z Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Zdjęcia Mateusza Baranowskiego - kliknij tutaj!

Foto.: Mateusz Baranowski

Dodaj komentarz

Komentarze (0)