Wjechał w znak drogowy. Nie chciał się przebadać na zawartość alkholu

środa, 30.8.2017 15:05 3346 1

Zdarzenie miało miejsce 30 sierpnia 2017 roku około godziny 5:20 w okolicy przejścia dla pieszych usytuowanego przy Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu.

Policjanci Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu po przybyciu na miejsce stwierdzili, iż 34-letni kierujący może być pod wpływem alkoholu. Mężczyzna przyznał, że spożywał wódkę jednak odmówił badania urządzeniem.

W konsekwencji funkcjonariusze sprawcę przewieźli do szpitala. Po wykonanych czynnościach wałbrzyszanin trafił do policyjnego aresztu. To kolejny przykład na to, aby nie wsiadać za kółko po wypiciu alkoholu.

Poniżej artykuły Kodeksu Karnego powiązane z kierowaniem pojazdów mechanicznych będąc pod wpływem alkoholu.

Art. 42.
§ 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Art. 43a.
§ 2. W razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1 sąd orzeka świadczenie pieniężne (...) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych, a w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 co najmniej 10 000 złotych, do wysokości 60 000 złotych.

Art. 178a.
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 

Kolejny raz przypominamy najważniejsza zasadę, która cechuje rozsądnego kierowcę: Piłem, nie jadę!

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

przyjezdny niedziela, 03.09.2017 21:48
Typowy, tępy dres.