Włókiennicza historia Walimia ożyje

poniedziałek, 19.10.2020 15:41 1104 0

Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu przygotowuje wystawę poświęconą historii włókiennictwa w Walimiu. Jeśli macie pamiątki, przedmioty z zakładów, ciekawe produkty, albo dokumenty, zdjęcia z pracy, obiektów… przynieście je do nas – pokażemy je w ramach ekspozycji. Wystawa jest planowana na 11 listopada i będzie to doskonała okazja, aby powspominać, spotkać się z byłymi pracownikami Zakładu Przemysłu Lniarskiego. Znasz ciekawostki, a może tajemnice dotyczące tutejszej produkcji? Napisz do nas, z pewnością zainteresuje to wielu mieszkańców Walimia.

Dysponujemy wieloma ciekawymi pamiątkami jeszcze z czasów, kiedy były to zakłady związane z rodziną Webskych, jedną z najbardziej prospołecznych i działających na rzecz pracowników i mieszkańców rodzin fabrykantów. Jednym z nich był Egmont Websky (pochodzenia żydowskiego), którego tablica pamiątkowa znajduje się w CKiT. Rodzina fabrykantów Websky była znana w XIX i XX w. w całej Europie. Ciekawostką jest, że w 1880 roku Egmont Websky kupił we Wrocławiu pałac, obecny budynek Muzeum Etnograficznego, który rozbudował w stylu neobarokowym i przystosował do potrzeb mieszkalnych (obiekt potocznie nazywany willą Webskich). Budynek w tej formie zachował się do dziś. Plac, przy którym się znajduje we Wrocławiu nosił nazwę Websky Platz, istniała tam także ulica Webskiego. W czasie 2 wojny światowej, podczas oblężenia Wrocławia, pałac został uszkodzony, ale po wojnie został wyremontowany i później pełnił funkcję Domu Aktora. Egmont Websky urodził się 17 lipca 1827 r. w Walimiu, zmarł 26 lutego 1905 r. we Wrocławiu, jednak jego szczątki są ułożone w grobowcu rodzinnym na cmentarzu komunalnym w Walimiu. Był fabrykantem tekstylnym, farmerem, parlamentarzystą, członkiem Rady Państwa. Egmont urodził się jako trzeci syn przemysłowca Martina Webskiego, ukończył gimnazjum w Berlinie, szkołę średnią z maturą we Wrocławiu, w latach 1849-1853 studiował przyrodoznawstwo w Berlinie, tytuł doktorski uzyskał za pracę De oleo Brassicae Napi. Był przedstawicielem bardzo nowatorskich działań na rzecz własnych pracowników, m.in. budował dla nich domy mieszkalne, przedszkola, wprowadzał zabezpieczenie socjalne i emerytalne. Niektóre z budowanych przez niego budynków są w Walimiu do dziś.

W Zakładach Przemysłu Lniarskiego Walim, w czasach PRL, rocznie wytwarzano do 12,5 mln mb tkanin (ręczniki, obrusy, tkaniny żakardowe, drukowane, powlekane, pościelowe). Do przedsiębiorstwa należał zakład terenowy w Wałbrzychu, ośrodki wczasowe w Sławie nad jeziorem i Międzyzdrojach, dom kultury, żłobek i przedszkole. Zakłady upadły w 1992, ale pamięć wśród mieszkańców jest ciągle żywa. Przygotowywana przez nas wystawa będzie okazją, aby wspomnienia wróciły, a my w tym z chęcią pomożemy. Otwarcie wystawy jest planowane na 11 listopada 2020, jednak wszystko będzie zależało od panującej w tym czasie sytuacji epidemiologicznej. Zapraszamy do kontaktu z nami. W okresie epidemii proponujemy najpierw kontakt telefoniczny, tel. 748457230.

źródło: UG Walim

Dodaj komentarz

Komentarze (0)