Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji 1956 - 1989

niedziela, 24.4.2016 08:35 1144 0


25 kwietnia  2016 r., o godz. 11.00, w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego (pl. Katedralny 1) odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.



Wśród odznaczonych są m.in.:                                                          
Dariusz Gustab, 
który po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się kolportażem podziemnych wydawnictw, m. in.: „Biuletynu Dolnośląskiego”, „Z dnia na Dzień” oraz tygodnika „Solidarność Walcząca”. W latach 1984 – 1985 współorganizował Ruch Młodzieży Walczącej, w ramach którego uczestniczył w różnych formach protestu: nawoływał do bojkotu oficjalnych uroczystości komunistycznych oraz przeprowadzał akcje ulotkowe w obronie więźniów politycznych. W związku ze swoją działalnością pan Dariusz Gustab został zatrzymany i pobity w sierpniu 1985 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz umieszczony na okres dwóch tygodni w Schronisku dla Nieletnich w Świdnicy. W latach 1986 – 1989 współpracował z Solidarnością Walczącą, współtworząc Grupę Wykonawczą tej organizacji w Wałbrzychu, w 1987 r. brał udział w przygotowywaniu audycji Radia Solidarności Walczącej. Współpracował również z Międzyszkolnym Komitetem Oporu we Wrocławiu. Od 1988 do 1990 roku był liderem Ruchu Młodzieży Niezależnej w Wałbrzychu, w ramach którego organizował manifestacje oraz happeningi o charakterze antykomunistycznym oraz ekologicznym. W 1989 roku współpracował z Konfederacją Polski Niepodległej oraz Ruchem Wolność i Pokój. Od kwietnia 1989 r. był członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” w Wałbrzychu.

Adam Kwas - rozpoczął działalność w NSZZ „Solidarność” we wrześniu 1980 r. Był współtwórcą Komitetu Założycielskiego (a następnie członkiem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”) w Urzędzie Miejskim w Kłodzku. W 1981 r. był członkiem Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej w Kłodzku, uczestniczył również w zjeździe Założycielskim „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Po wprowadzeniu stanu wojennego Adam Kwas był współzałożycielem oraz działaczem Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej w Kłodzku. Współredagował pismo „Żółw”, wydawane przez Komitet Obrony Solidarności Ziemi Kłodzkiej. Zajmował się również redagowaniem i drukowaniem pisma pn. „Solidarność Zwycięży”. Kolportował podziemne wydawnictwa, uczestniczył w akcjach ulotkowych oraz w zbiórkach pieniężnych na działalność związkową i pomoc represjonowanym. W 1985 r., po przeprowadzonej w jego mieszkaniu rewizji, podczas której odnaleziono nielegalne wydawnictwa, został aresztowany i osadzony w Zakładzie Karnym w Kłodzku. Sąd Rejonowy w Kłodzku skazał pana Adama Kwasa na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Sąd Wojewódzki w Wałbrzychu z siedzibą w Świdnicy utrzymał wyrok w mocy. Od 1985 roku związany z Klubem Inteligencji Katolickiej w Wałbrzychu, współorganizator Mszy za Ojczyznę i Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. W czerwcu 1989 r. był członkiem Komitetu Założycielskiego „Solidarności Rolników Indywidualnych” Ziemi Kłodzkiej.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Do tej pory Krzyż otrzymało ponad siedmiuset działaczy. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)