Zakaz handlu w niedzielę. Prezydent Duda podpisał ustawę

wtorek, 30.1.2018 23:28 1018 0

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę ograniczająca handel w niedziele. - Niedziela została przywrócona rodzinie, w trakcie prac nad ustawą wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie - mówiła minister pracy Elżbieta Rafalska podczas uroczystości.

- Na ten moment przez wiele miesięcy czekały polskie rodziny i pracownicy. Chcemy w ten sposób przywrócić niedziele rodzinie, żeby niedziela przybrała swój pierwotny sens i można było ją należycie świętować - powiedziała Rafalska.

Minister zaznaczała, że obecnie rodziny cierpią na deficyt czasu. Wolna niedziela będzie więc oznaczała wspólne spędzanie czasu z dziećmi czy rodzinne uprawianie turystyki i sportów, uczestniczenie w kulturze.

- Adresuję prośbę do wszystkich, by ten kompromis szanować, cenić, że mieliśmy sporo czasu, żeby się oswoić, mówię także do tych, którzy byli przyzwyczajeni do niedzielnych zakupów, żeby zaakceptować to rozwiązanie, które jest społecznie oczekiwanym, solidarnościowym rozwiązaniem, z którego będziemy zadowoleni - powiedziała Rafalska.

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

***

Według badań Kantar TNS 76 proc. Polaków jest przeciwko zakazowi handlu, natomiast popiera propozycję zagwarantowania pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu bez konieczności zamykania sklepów. Sprzeciw wobec zamykania sklepów w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca wynika z coraz większej świadomości społecznej konsekwencji tego rozwiązania.

Chociaż ankietowani zwrócili uwagę na możliwość wzrostu cen w punktach wyjętych spod zakazu handlu, ich zdaniem będą one mniej uciążliwe niż dezorganizacja czy brak dostępu do funkcjonalności centrów handlowych. Wzrostu cen na stacjach benzynowych obawia się co trzecia osoba (35%), w małych osiedlowych sklepach – 44%.

Warto wspomnieć również, że państwa europejskie od 10 lat rezygnują z zakazu handlu w niedziele. 

Najlepszym przykładem siły głosu społecznego są oczywiście Węgry, gdzie głównym wyzwaniem dla rządzących okazało się właśnie negatywne nastawienie społeczne do wprowadzonego w 2015 roku zakazu handlu w niedziele. Badania realizowane przez trzy niezależne instytucje badawcze wykazały, że prawie 70 proc. Węgrów było niezadowolonych i nie zgadzało się ze zmianami regulacyjnymi. Większość badanych przyznała także, że nie jest w stanie zmienić swoich dotychczasowych przyzwyczajeń zakupowych. Zakaz wycofano po niespełna roku obowiązywania.

foto: twitter ministerstwa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)