Zatrzymano 31-latka i postawiono mu pięć zarzutów. Mężczyzna oszukiwał ludzi na portalach społecznościowych

poniedziałek, 21.8.2023 17:03 653 0

Policjanci Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu w piątek, 19 sierpnia przed południem w jednym z mieszkań przy ul. Długiej zatrzymali 31-letniego mieszkańca Wałbrzycha i postawili mu pięć zarzutów oszustw. Mężczyzna oferował poprzez jeden z internetowych portali społecznościowych rożnego rodzaju elektronarzędzia, ale od początku widział, że nie wywiąże się z umów, gdyż takowych przedmiotów po prostu nie posiadał. Jego celem było po prostu wzbogacenie się kosztem innych. Teraz za oszustwa mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

31-latek, co ustalili wałbrzyscy mundurowi, wpadł na pomysł, że na jednym z portali społecznościowych założy sobie fałszywe konto i będzie sprzedawał przedmioty, których nie posiada. Za każdym razem chodziło o elektronarzędzia. Kiedy funkcjonariusze otrzymali pierwsze zgłoszenie o oszustwie, rozpoczęli czynności mające na celu ustalenie sprawcy przestępstwa. Szybko wyszło na jaw, że mężczyzna popełnił kolejne cztery takie czyny w okresie od czerwca do lipca tego roku. Najniższa wpłata, którą dokonali kupujący, to 130 złotych, a najwyższa 700 złotych. Postępowanie jednak trwa i niewykluczone, że podejrzany w niedługim czasie usłyszy kolejne zarzuty.

Dbając o bezpieczeństwo kupujących funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przypominają na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe. Apelujemy także o zgłaszanie każdej formy oszustwa. Być może nasze informacje doprowadzą śledczych do ustalenia innych pokrzywdzonych (tak jak to miało miejsce w powyższym przykładzie), a osoba, która dokonuje oszustw, nie popełni kolejnych przestępstw, zostanie szybciej wykryta, zatrzymana i ostatecznie ukarana za swój proceder odpowiednio przez sąd.

Przy okazji tej sprawy przypominamy: Zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony internetowej.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)