ŻYWA LEKCJA HISTORII - wspomnienia z 1989 r.

czwartek, 5.6.2014 16:31 494 0

W dniu Święta Wolności 4 czerwca w Centrum Kultury w Jedlinie Zdrój odbyło się spotkanie, na które zostali zaproszeni goście - świadkowie wydarzeń z roku 1989. Jego celem było przybliżenie i przypomnienie mieszkańcom Jedliny-Zdrój atmosfery jaka miała miejsce w przełomowym w historii Polski roku, w którym odbyły się tzw. obrady okrągłego stołu oraz pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu.

Gościem specjalnym był Pan Mirosław Sośnicki – opozycjonista, poseł I kadencji RP, pisarz, dziennikarz. Spotkanie miało otwarty charakter; prowadził je Pan Romuald Wysocki – Przewodniczący Rady Miasta, który w formie zadawanych pytań przy stole nawiązywał do wydarzeń tamtych lat.

Obecni na spotkaniu mieszkańcy i młodzież miała niepowtarzalną okazję wysłuchania przeżyć m.in. Pana Pawła Skrzywanka – Prezesa Uzdrowiska „Szczawno-Jedlina S.A.”, który w tamtym okresie był studentem Uniwersytetu Wrocławskiego i aktywnie działał w strukturach nowotworzonej administracji państwowej. Ówczesna Sekretarz Miasta Pani Elżbieta Klisz opowiedziała o pracy Urzędu Miasta, realizującego zakres zadań bez pomocy komputerów, kopiarek, telefonów komórkowych, Internetu itp., a także o opozycyjnej działalności swojego męża śp. Henryka Klisza, który w tamtym okresie został wybrany Przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej (ówczesnym odpowiednik Rady Miasta). Burmistrz Miasta Leszek Orpel, który z ramienia opozycji w 1990 r. został Zastępcą Naczelnika miasta, a wcześniej współtworzył i organizował Komitet Obywatelski oraz pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej podzielił się swoimi refleksjami na temat realiów funkcjonowania w poprzednim ustroju.

Spotkanie zorganizowano przy współudziale Fundacji Rozwoju Obywateli i Gospodarki przy finansowym wsparciu Fundacji im. S. Batorego.Uczestnicy mogli obejrzeć przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę ze zdjęciami, wycinkami gazet (m.in. jedliński dwutygodnik „Impuls”) czy też plakatami wyborczymi z 1989 r.

źródło: jedlinazdroj.eu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)