komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 13 lipca 2020

Henryka, Kingi

25. rocznica śmierci druha Adama Marka z OSP Ligota Wielka

niedziela, 21.7.2019 11:00 , odsłony: 2408
kategorie artykułu:

W niedzielę 21 lipca o godz. 8.00 w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Ligocie Wielkiej ks. dr hab. Wiesław Haczkiewicz mszą świętą w intencji Naczelnika OSP Ligota Wielka dh. Adama Marka rozpoczął uroczyste wspomnienie w 25-tą rocznicę tragicznej Jego śmierci, w której to uczestniczyli władze gminne, poczty sztandarowe z OSP Jaźwina, Łagiewniki i Sienice, strażacy, rodzina i mieszkańcy wsi. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz oddając hołd zmarłemu, paląc znicze i składając wiązanki kwiatów. Wiązanki kwiatów na grobie druha Adama Marka złożyli: Prezes OSP Ligota Wielka, dh Piotr Taraszkiewicz, Jarosław Tyniec Wójt Gminy Łagiewniki wraz ze swoim zastępcą Jackiem Mikusem, Wioleta Wawrzyniak dyrektorka GOKBiS w Łagiewnikach z mężem Maciejem, Janusz Szpot Wójt Gminy Łagiewniki w poprzedniej kadencji z żoną Teresą oraz członkowie rodziny i mieszkańcy wsi.

Z cmentarza zgromadzeni przeszli na salę wiejską, gdzie na miejscu centralnym zasłonięta flagą narodową była tablica z pamiątkami po druhu Marku. Pamiątki udostępniła Pan Danuta Marek, Państwo Zofia i Janusz Guzdek a tablicę wykonała Pani Alina Kuźniecowska z GOKBiS w Łagiewnikach. Przedstawiciele OSP Ligota Wielka odczytali pismo od Państwa Zofia i Janusz Guzdek a następnie wdowa po druhu Adamie Marek Pani Danuta w obecności swojego syna Roberta i władz Gminy odsłoniła pamiątkową tablicę na której można było zobaczyć pamiątki takie jak zdjęcia, odznaczenia czy artykuły prasowe pisane po tragicznej śmierci.

W skrócie przypomnę te tragiczne wydarzenia z końca lipca 1994 roku.
Był upalny lipcowy dzień. Naczelnik OSP Ligota Wielka dh. Adam Marek na własnej posesji naprawiał swój samochód, gdzie otrzymał zgłoszenie, że pali się słoma na polu w pobliżu zagajnika. W pośpiechu pobiegł na remizę, aby włączyć syrenę i przywołać do akcji pozostałych strażaków. Do pożaru udali się samochodem ŻUK, na którym nie ma zbiornika wodnego tylko ręczne narzędzia do gaszenia tego typu pożarów. Na pole do gaszenia pożaru, który zagrażał pobliskiemu lasowi ruszyli również inni mieszkańcy wsi. Przeorywano ciągnikami pola, aby zapobiec przenoszeniu się ognia, zorganizowano dostawę beczkami wody do gaszenia. Kiedy wydawało się, że pożar został ugaszony gwałtowny podmuch wiatru rozpalił na nowo tlącą się słomę. Ogień był bardzo gwałtowny i silny. Na polu stał samochód pożarniczy Żuk, na którego ratunek pobiegł Naczelnik Marek. Bardzo szybko dopadły go płomienie. Widząc to strażacy pobiegli z pomocą swojemu naczelnikowi. Było już za późno, bo krótkotrwały, ale mocny ogień dokonał oparzeń, które jak się później okazało były śmiertelne. Został zorganizowany transport i wkrótce poparzony dh Marek był w szpitalu w Dzierżoniowie. Bardzo mocno zaangażował się w pomoc poszkodowanemu Janusz Guzdek Wójt Gminy Łagiewniki, mieszkaniec Ligoty Wielkiej, aby przewieźć poparzonego druha Marka do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach. Pomimo wielkiego wysiłku lekarzy w Siemianowickim szpitalu druh Marek wkrótce zmarł. Pogrzeb w Ligocie Wielkiej był bardzo uroczysty. Uczestniczyły w nim władze gminy, powiatu, województwa i przedstawiciele władz centralnych oraz mieszkańcy i strażacy nie tylko z naszej gminy. Pośmiertnie druh Adam Marek został odznaczony Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych „Złotym Znakiem Związku”. Strażacy i mieszkańcy Ligoty Wielkiej pamiętają o swoim druhu. W 1997 roku na remizie OSP Ligota Wielka tablicę upamiętniającą dh Marka w towarzystwie strażaków i władz gminnych odsłoniła żona zmarłego Pani Danuta Marek. W latach następnych na grobie strażacy bardzo często świecili znicze czy składali kwiaty. To, że pamięć o Naczelniku OSP Ligota Wielka druhu Adamie Marku jest wiecznie żywa to przykładem są te właśnie uroczystości przybliżające młodszym mieszkańcom wisi i gminy bohatera lipcowych dni 1994 roku.

              Tadeusz Szot
Facebook Moja Gmina Łagiewniki

 
piątek, 10.7.2020 20:36
piątek, 10.7.2020 16:30
52
piątek, 10.7.2020 15:33
czwartek, 9.7.2020 12:24
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ