komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 13 lipca 2020

Henryka, Kingi

76. rocznica Rzezi Wołyńskiej

czwartek, 18.7.2019 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 292
kategorie artykułu:

11 i 14 lipca 2019 roku Kresowianie godnie uczcili pamięć Polaków bestialsko pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN – UPA. Uroczystości odbyły się w związku z 76. rocznicą Rzezi Wołyńskiej  i Krwawej Niedzieli, a także obchodzonym po raz trzeci Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresachpod hasłem: „NIM WSTAŁ ŚWIT, ONI JUŻ BYLI U PANA”.

11 lipca Kresowianie dzierżoniowscy, ich potomkowie, a także osoby pragnące uczcić pamięć Rodaków spotkali się na cmentarzu komunalnym przy pomniku upamiętniającym pomordowanych Polaków na Kresach. Prezes Stowarzyszenia Kresowian otwierając spotkanie, w serdecznych słowach powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystościach rocznicowych ludobójstwa kresowego dokonanego przez ukraińskich bandytów z UPA 76 lat temu.

Po wysłuchaniu hymnu prowadzący wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązujące do genezy ludobójstwa i hasła przewodniego towarzyszącego uroczystościom. Odniósł się także do ustanowionego w lipcu 2016 roku Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach – uchwalonego przez Sejm i Senat. Kończąc przemówienie powiedział: „Uroczyste obchody, w których uczestniczymy, mają przywrócić Polakom pamięć zbiorową o ludobójstwie na Kresach, zwłaszcza, że po stronie ukraińskiej polityka pamięci jest całkowicie odmienna i z pewnością nie sprzyja pojednaniu.”.

Następnie odczytany został Apel Pamięci oraz wzruszający wiersz pt. „Wołyń 1943” autorstwa Lecha Makowieckiego dedykowany ofiarom Krwawej Niedzieli. Odmówienie modlitwy w intencji pomordowanych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz odśpiewanie „Roty” zakończyło uroczystości przy pomniku. Prowadzący spotkanie podziękował wszystkim uczestnikom: władzom miasta i powiatu, władzom gminy Łagiewniki, organizacjom kombatanckim i oraz innym organizacjom pozarządowym, pocztom sztandarowymi żołnierzom z Grupy Rekonstrukcji Historycznej za zaciągnięcie warty honorowej przy pomniku  i mediom, a także mieszkańcom, Kresowianom za przybycie, udział, kwiaty i znicze.

Natomiast 14 lipca w kościele pw. Królowej Różańca Świętego odprawiona została Msza Święta w intencji pomordowanych Rodaków na Wołyniu i w pozostałych województwach kresowych. Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe wystawione przez Związek Kombatantów Koło Gminne i Stowarzyszenie Kresowian. W uroczystości uczestniczyły władze administracyjne i samorządowe miasta, powiatu i gminy Dzierżoniów, a także delegacje organizacji pozarządowych. Na zakończenie Mszy Świętej odśpiewano „Boże coś Polskę”.

Po nabożeństwie uczestnicy udali się z procesją  pod pomnik (obok kościoła) upamiętniający duchownych pomordowanych w latach 1939 – 1947 przez banderowców. Tam wysłuchano hymnu państwowego, następnie Apelu Pamięci bestialsko zgładzonych księży i zakonników, którym nie było dane dokończyć mszy świętych, modlono się w intencji ich i wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy wysłuchano i odśpiewano „Rotę”. Prezes Stowarzyszenia Kresowian podziękował wszystkim za liczny udział w uroczystościach, pamięć o Rodakach, oddanie hołdu pomordowanym i złożenie kwiatów, a także wspólną modlitwę. Księdzu Arkadiuszowi Chwastykowi za uroczystą oprawę liturgii i homilię nawiązującą do obchodzonej rocznicy Krwawej Niedzieli i coroczne goszczenie Kresowian w tej pięknej świątyni.

                                                                      

                                                           Florian Kuriata

 

Wasze komentarze

piątek, 10.7.2020 20:36
piątek, 10.7.2020 16:30
52
piątek, 10.7.2020 15:33
czwartek, 9.7.2020 12:24
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe