Adam Lizakowski uczcił 40-lecie pracy twórczej [FOTO]

środa, 21.10.2020 13:30 6685

„Czy wierzysz w Boga? Tak jestem człowiekiem
wierzącym. Nie wiem, czy wierzący to to samo
co religijny. Ludzie wierzący są jak
kochankowie tęskniący za sobą, poszukujący
się, w poszukiwaniach ich nie ma końca.
Oni widzą nie tylko łąkę, ale każde
źdźbło trawy tańczące, łąka fika koziołki,
to co oni czują jest sekretem miłości do Boga.

Wierszem Adama Lizakowskiego przywitał zgromadzonych w kościele św. Antoniego w Pieszycach ks. Rafał Szuba, który w niedzielę 18 października przewodniczył eucharystii z okazji 40. rocznicy pracy twórczej pieszyckiego poety, który po 35 latach emigracji powrócił na stałe do ojczyzny.

 - Jestem wdzięczny przede wszystkim Panu Bogu, że po 35 latach cały i zdrowy, bez żadnych nałogów, depresji udało mi się wrócić do Polski. Mój wyjazd planowany był wyłącznie na trzy miesiące aby zarobić i kupić meble. Los chciał inaczej, bowiem generał Jaruzelski wprowadził stan wojenny - mówił Adam Lizakowski dodając że: uciekałem przed biedą, samym sobą, w poszukiwaniu marzeń o lepszym życiu, wygodnictwie, sławie, pieniądzach, o wszystkich tych rzeczach o których marzą młodzi ludzie. To przed czym uciekałem zostało we mnie. Zacząłem myśleć o Pieszycach i poświęciłem twórczość miejscu z którego pochodziłem. Pierwszy wiersz, który został przeze mnie napisany dotyczył wizerunku Pana Jezusa.

Psalm złodziei czereśni

W naszym miasteczku
w kościele św. Antoniego
jest Twój portret Panie
twarz masz umęczoną
krople krwi na skroniach
oczy zaczerwienione i załzawione
usta z trudem wciągają powietrze.

Noc nadchodzi. Gdzie jesteś Panie
łóżko dla ciebie posłane
woda w misce czeka
przyjdź do nas
obandażujemy Twą głowę
uczeszemy włosy
umyjemy umęczone nogi
wyczyścimy buty
a na kolację zjesz chleb z masłem
i dżem czereśniowy

Panie jesteś zmęczony
przyjdź do nas teraz
nie czekaj na Sąd Ostateczny
na którym nasze własne ciało
będzie świadczyć przeciwko nam
głowa powie „knułam intrygi”
oko powie „widziałem krew”
język powie „raniłem słowami”
ręka powie „kradłam”
noga powie „prowadziłam do złego”

Panie nawet jeśli zjemy
wszystkie czereśnie całego świata
i poznamy tajemnice
sadów czereśniowych
bez Twojej ilości jesteśmy niczym
bez ciebie słodycz czereśni
nie jest słodyczą
jedynie mokrym drewnem
rzuconym w ognisko
które nie zapłonie płomieniem

a jedynie dym się uniesie
szczypiąc w oczy

Panie miłość Twoja –
wiecznie kwitnące sady czereśniowe
panna młoda w sukni płatków
czekająca na zaślubiny z armią pszczół.

Poeta zaznaczył, że nie byłoby go w tym miejscu, gdyby nie pomoc wielu ludzi, instytucji, samorządów oraz mediów. Słowa wdzięczności zostały skierowane do dr Rafała Brzezińskiego, dr Beaty Hebzdy-Sołogub, Jadwigi Horanin, Marii Zarzyckiej-Chołody, Zbigniewa Łupaka, Marka Pioruna, Mirosława Obala, Tomasza Kuriaty, Barbary Pachury i ks. prałata Edwarda Dzika.

Natomiast gratulacje i życzenia jubilatowi złożyli: przedstawiciel europoseł Beaty Kempy, przedstawiciel Urzędu Miasta Piława Górna Sebastian Bartoszyński, radna Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Grażyna Król, przedstawicielka pieszyckiej biblioteki Bożena Korzeniowska, były burmistrz Pieszyc Mirosław Obal oraz obecni mieszkańcy gminy Pieszyce.

Na końcu mszy świętej Adam Lizakowski wraz z księdzem Rafałem Szubą odsłonili tablicę upamiętniającą przeżywany jubileusz. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne zdjęcie uczestników tego wydarzenia.

***

Adam Lizakowski – debiutował w czerwcu 1980 r. kilkoma wierszami na łamach warszawskiego „Tygodnika Kulturalnego”. Wyjechał z Polski w 1981 roku. Przez 35 lat przebywał w USA,  przez pierwsze 10 lat w San Francisco, następnie przez 25 lat w Chicago.  Studiował na  Columbia College i Northwestern University. Na stałe powrócił do ojczyzny w 2016 roku.

Na emigracji publikował swoją twórczość m.in. w paryskiej „Kulturze”, w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, w chicagowskim „Dzienniku Związkowym”.  Autor ponad tuzina książek. W  2017  wydał w poznańskim wydawnictwie WBP i CAKtom zatytułowany Jak zdobyto Dziki Zachód, wiersze i poematy zawierający utwory o Dolnym Śląsku (Lata 1945- 1955) i o Zachodnim Wybrzeżu USA (Poetycka historia Kalifornii od XVI –XXI w).  Z okazji 40-lecia pracy twórczej, która przypada w 2020 r., planuje wydać książkę na którą będą się składały: przekłady oraz interpretacje i analizy dwudziestu ballad barda Ameryki, Boba Dylana.

Za swoją działalność na polu promocji polskiej kultury za granicą otrzymał m.in.;

  • Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznany 30 stycznia 2020, a wręczony przez Wojewodę Dolnośląskiego we Urząd Wojewódzki we Wrocławiu. 8 czerwca, 2020.

  • Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w popularyzowanie polskiej kultury i literatury, oraz za osiągnięcia w pracy twórczej, przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. (Warszawa 17 marca, 2020)