komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 16 stycznia 2021

Marcelego, Włodzimierza

Badanie Lewiatana: 81% firm obawia się lockdownu

czwartek, 26.11.2020 19:41 , komentarze: 0 , odsłony: 167
kategorie artykułu:

Blisko 74% firm deklaruje, że skorzystało z pomocy  państwa w czasie pandemii. Aż 81% uważa, że dalsze ograniczanie działalności oznaczać będzie problemy z płynnością finansową i może zagrozić ich funkcjonowaniu – wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan.

Gospodarka i przedsiębiorcy obronili się przed negatywnymi skutkami pierwszego uderzenia pandemii, a  działania biznesu koncentrowały się na procesach dostosowawczych (wewnętrzne oszczędności, przebranżowienie, uruchomienie dodatkowych kapitałów).

- Aż dwie trzecie firm wykorzystało ożywienie w gospodarce pomiędzy czerwcem a październikiem br. i zwiększyło obroty oraz poprawiło wyniki finansowe. W przypadku kolejnych ponad 11% sytuacja do października br., pogorszyła się radykalnie, a obroty nie osiągnęły nawet połowy wartości z 2019 r. Dla jednej czwartej badanych sytuacja jest bardzo trudna. 81% firm obawia się, że  dalsze ograniczanie działalności gospodarczej może zagrozić ich funkcjonowaniu – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
 
Przedsiębiorstwa  doceniają pomoc państwa w czasie pandemii. Mimo, że najważniejsze znaczenie w walce z kryzysem miały radykalne oszczędności i uruchamianie dodatkowego kapitału (ponad 50%), to 73,9% firm skorzystało ze wsparcia.  Najważniejszymi jego formami było zawieszenie składek ZUS (tak twierdzi 33% firm) i ochrona miejsc pracy (31,3%). Ważną rolę odegrało również podtrzymywanie płynności firm (15,7%). Dzięki wsparciu przedsiębiorstw i ich zapobiegliwości udało się ochronić setki tysięcy miejsc pracy. Zdecydowana większość korzystających z pomocy państwa pozytywnie ocenia współpracę z administracją. Tylko niespełna 8% otrzymała odmowę pomocy.

- Branże szczególnie dotknięte skutkami pandemii uważają, że szybka pomoc państwa była i jest niezbędna. Zwracają jednak uwagę, że w walce ze skutkami Covid-19 brakuje przejrzystej strategii, poprzedzonej szerokimi konsultacjami z biznesem i ekspertami. Firmy w kontekście kolejnego uderzenia pandemii i ograniczeń, które utrzymywać się mogą nie tylko w perspektywie końcówki 2020 roku, ale i początku 2021 roku najbardziej obawiają się wysokich kosztów pracy w warunkach ograniczania działalności, co będzie powodować problemy z płynnością i zagrożenia dla utrzymania zatrudnienia. Tylko strategia bezpiecznego utrzymywania działalności gospodarczej, a w warunkach ograniczeń zachowania pomocy dla przedsiębiorców w szczególności w zakresie ponoszenia kosztów pracy może skutecznie chronić firmy i zatrudnienie - podkreśla prof. Jacek Męcina.
 
- Należy pamiętać, że w perspektywie roku 2021 wzrosną koszty pracy, choćby związane z podniesieniem płacy minimalnej do 2 800 zł. Dla wielu firm dotkniętych ograniczeniem działalności oznacza to, zwłaszcza I kwartale 2021 roku, poważne wyzwanie z utrzymaniem zatrudnienia i wymaga w takich branżach jak hotelarstwo, gastronomia, turystyka, czy branża eventowa systemowego wsparcia - przekonuje prof. Jacek Męcina.
 
Badanie zostało przeprowadzone na przełomie października i listopada  na ogólnopolskiej próbie 230  firm, reprezentujących kluczowe branże.
 
Konfederacja Lewiatan

 

Wasze komentarze

piątek, 15.1.2021 15:55
2
wczoraj, 22 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
piątek, 15.1.2021 15:05
czwartek, 14.1.2021 11:00
środa, 13.1.2021 11:13
wtorek, 12.1.2021 17:30
2
wtorek, 12.1.2021 19:50
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status