komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 16 stycznia 2021

Marcelego, Włodzimierza

Bądź widoczny na drodze – noś odblaski

wtorek, 1.12.2020 10:35 , komentarze: 1 , odsłony: 262
kategorie artykułu:

Od wielu dni pogoda nas nie rozpieszcza. Za oknem jest szaro i nieprzyjemnie, a w dodatku coraz szybciej robi się ciemno. Takie warunki wpływają na pogorszenie widoczności na drodze, a w szczególności poza terenem zabudowanym.

Dlatego też przyłączamy się do apeli Policji i przypominamy rowerzystom i pieszym o wyposażenie się w dodatkowe elementy odblaskowe.

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać szczególnie pieszym – dorosłym, ale również dzieciom. Odblaski polepszą bowiem naszą widoczność nie tylko podczas poruszania się w godzinach wieczornych po drodze (poza terenem zabudowanym), ale także na przykład w trakcie przechodzenia po pasach w niedoświetlonych miejscach.

Wraz z Policją przypominamy:
1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej. To może uratować pieszemu życie.
5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i najmłodszych – bądźmy widoczni na drodze!

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

 

Wasze komentarze

A co najwazniejsze, bo jakos nie widzialem, poruszajmy sie zawsze...
wtorek, 01.12.2020 12:00 autor: Jozek z Uciechowa.
piątek, 15.1.2021 15:55
2
wczoraj, 22 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
piątek, 15.1.2021 15:05
czwartek, 14.1.2021 11:00
środa, 13.1.2021 11:13
wtorek, 12.1.2021 17:30
2
wtorek, 12.1.2021 19:50
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Mati Autogaz
Mati Autogaz
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ