komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 5 sierpnia 2020

Oswalda, Marii

Burmistrz Pieszyc w sprawie tragedii na ul. Zamkowej 2

piątek, 3.7.2020 09:00 , odsłony: 7910
kategorie artykułu:

Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem burmistrz Pieszyc Doroty Koniecznej-Enozel   dotyczącym tragicznego pożaru przy ul. Zamkowej 2. Patrz: Tragiczny pożar w Pieszycach. Nie żyją dwie osoby! [ZOBACZ WIDEO, FOTO]

                            Burmistrz Pieszyc podczas pożaru przy ul. Zamkowej 2 w Pieszycach

Szanowni Państwo,

w związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi oskarżeniami w związku z tragedią jaka wydarzyła się w nocy z soboty na niedziele w budynku mieszkalnym przy ul. Zamkowej 2, pragnę wyjaśnić i odnieść się do wspomnianych zarzutów. W przypadku pożaru na miejscu zdarzenia zajmują  się służby interwencyjne czyli straż pożarna i policja, która ustala sytuację mieszkańców danego bloku i w razie potrzeby informuje przedstawicieli gminy o konieczności udzielenia  ewentualnej pomocy. W Pieszycach standardem jest, że zawsze na miejscu pojawiają się przedstawiciele Gminy oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w celu wspomagania działań służb. Nie jest to jednak obligatoryjne, a wynika jedynie z dobrych praktyk. Taka sytuacja miała również miejsce w nocy z soboty na niedzielę. Na miejscu byliśmy od godziny 23:30, tuż po wybuchu pożaru. Wspólnie z pracownikami OPS i zarządcą budynku, którego również powiadamiamy o zdarzeniu,  ustaliliśmy sytuację wszystkich rodzin poszkodowanych w pożarze. Sytuacją zupełnie normalną jest, iż poszkodowani otrzymują wsparcie, pomoc od rodzin, znajomych czy tez sąsiadów, szczególnie w tych pierwszych godzinach po zdarzeniu. Jeśli lokator nie może liczyć na takie wsparcie, wówczas gmina zapewnia na ten kryzysowy czas miejsce pobytu dla poszkodowanych (w przypadku wielu osób często jest to szkoła, ośrodek kultury, a w przypadku pojedynczych osób np. pokój w hotelu). Staramy się wówczas zabezpieczyć mieszkańcom podstawowe potrzeby związane z ubraniem, wyżywieniem itp. Tej nocy osobiście rozmawiałam ze wszystkimi lokatorami, upewniając się, że nie potrzebują pomocy i mają wsparcie swoich rodzin. Nie miałam kontaktu z lokatorem, który wraz z dziećmi został zabrany do szpitala i zdecydowanie odmówił podania kontaktu telefonicznego do siebie funkcjonariuszom policji,  jednocześnie informując ich, iż zatrzyma się na noc u swojej rodziny.

Mając informację o tym, iż każda z rodzin posiada zabezpieczone miejsce pobytu na najbliższe  godziny, kolejne działania zostały podjęte dnia następnego. W poniedziałek rano pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieszycach skontaktowali się ze wszystkimi rodzinami, również z mieszkańcem, który odmówił podania kontaktu do siebie w celu ustalenia ich potrzeb. Pracownicy Ośrodka  poinformowali mieszkańców o możliwości i procedurze przyznania zasiłków o przyznaniu zasiłków w związku ze zdarzeniem losowym oraz zorganizowaniu wsparcia psychologicznego poszkodowanym. Ustalono również ewentualne potrzeby mieszkańców w zakresie lokali zastępczych. Każdy z poszkodowanych miał osobisty kontakt z OPS Pieszyce, otrzymał przysługujący mu zasiłek (wypłata nastąpiła we wtorek), skorzystał z pomocy psychologicznej (w środę), oraz mógł skorzystać z pomocy rzeczowej w postaci ubrań, zabawek z dostępnego magazynu OPS. Dotyczy to również lokatora, który zarzuca nam brak reakcji i działania. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej był ze mną w stałym kontakcie przekazując bieżące ustalenia z rodzinami.

Jesteśmy więc w stałym kontakcie z poszkodowanymi poprzez służby do tego uprawnione. Pozostajemy również w kontakcie i służymy pomocą zarządcy budynku. 

Kwestie pomocy społecznej uregulowane zostały w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Z przepisów tej ustawy wynika, że jest to instytucja polityki społecznej państwa mająca na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie samodzielnie pokonać przy wykorzystaniu własnych uprawnień, zasobów i możliwości. W samorządzie gminnym jej zadania wykonywane są przez gminne ośrodki pomocy społecznej. Pomocy tej udziela się osobom i rodzinom m.in. z powodu wystąpienia zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej. – Powyższe regulacje ustawowe prowadzą do wniosku, że uprawnienia do wykonywania zadań gminy polegających na udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku zdarzenia losowego, jakim niewątpliwie jest pożar, zostały ustawowo zastrzeżone dla gminnego ośrodka pomocy społecznej działającego w ramach systemu pomocy społecznej. Jednocześnie w aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie ma podstaw do udzielenia przez organ stanowiący gminy pomocy skierowanej do indywidualnego odbiorcy w formie czy zakresie wykraczających poza granice określone w ustawie o pomocy społecznej.

Rozumiem, że tragedia jakiej doświadczyli mieszkańcy może wywoływać skrajne emocje, do których wszyscy w takiej sytuacji mamy absolutne prawo. Pragnę jednak zapewnić, że dopełniliśmy wszelkich starań, często wykraczających poza nasze obowiązki ustawowe, aby zabezpieczyć mieszkańców szczególne w tym pierwszym kryzysowym momencie. Szanujemy również zastrzeżenia dotyczące braku chęci kontaktu, szczególnie w sytuacji kiedy świadkami tragedii są dzieci, kiedy otrzymujemy informację iż opiekę nad poszkodowanymi przejęły służby medyczne, a wsparcia udziela rodzina. Raz jeszcze składam wyrazy głębokiego współczucia rodzinom poszkodowanym w pożarze.

         Dorota Konieczna-Enozel
  Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce

 
wtorek, 4.8.2020 08:00
poniedziałek, 3.8.2020 15:45
14
poniedziałek, 3.8.2020 00:00
poniedziałek, 3.8.2020 17:30
32
poniedziałek, 3.8.2020 10:45
29
sobota, 1.8.2020 13:40
4
piątek, 31.7.2020 14:00
6
piątek, 31.7.2020 13:26
2
czwartek, 30.7.2020 14:30
76
czwartek, 30.7.2020 13:45
28
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar