komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

piątek, 28 lutego 2020

Romana, Ludomira

Choroby i schorzenia bioder, ich przyczyny, objawy i leczenie

czwartek, 13.2.2020 10:51 , odsłony: 249
kategorie artykułu:

Stawy biodrowy i kolanowy to największe stawy w organizmie ludzkim. Przenoszą one duże obciążenia dynamiczne, przez co są szczególnie narażone na urazy i kontuzje. Podstawową funkcją stawu biodrowego jest przeniesienie ciężaru tułowia na kończyny dolne, umożliwienie ich ruchomości w trzech płaszczyznach oraz utrzymanie pionowej pozycji ciała. Staw biodrowy łączy kość udową z kością miednicy. Jest prostym stawem kulisto-panewkowym otoczonym torebką stawową wypełnioną mazią i wzmocnioną więzadłami. Rozbudowany i skomplikowany aparat mięśniowy ułatwia wykonywanie precyzyjnych ruchów związanych z przemieszczaniem człowieka.

Przyczyny i schorzeń bioder

Najczęściej przyczyną schorzeń bioder jest artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa atakująca stawy. Niszczy chrząstki stawowe, doprowadza do zmian w budowie tkanki kostnej, doprowadza do powstania wyrośli kostnych (osteofitu), które ograniczają ruchomość. Tkanka chrzęstna ulega uszkodzeniu. Przesuwanie względem siebie powierzchni stawowych jest zakłócone. Każdemu poruszeniu towarzyszy ból. Choroba zwyrodnieniowa jest związana z wiekiem i zwykle pojawia się po czterdziestce. Przyczynami artrozy mogą być: wrodzona dysplazja, czyli wada genetyczna polegająca na zniekształceniu biodra, naruszenie powierzchni stawowych, przewlekłe zapalenie stawu i związane z nim zaburzenia metaboliczne w płynie maziowym, nadwaga, nadmierna aktywność fizyczna, związana ze sportem zawodowym lub ciężką monotonną pracą fizyczną oraz zaburzenia hormonalne u kobiet związane z menopauzą. Przyczyną choroby zwyrodnieniowej atakującej stawy, jest brak równowagi między procesami niszczenia i regeneracji w tkankach stawu.

Objawy schorzeń bioder

Pierwsze objawy artrozy, czyli chronicznego zapalenia stawu biodrowego mogą być niezauważalne dla chorego. Z czasem pojawia się sztywność w stawach po przebudzeniu lub po dłuższym siedzeniu. Mogą pojawiać się obrzęki wywołane stanem zapalnym.  Ból silny i głęboki narastający podczas wysiłku fizycznego lub zmiany pogody. Ciągłe tępe bóle nocne spowodowane zastojem żylnym. W przypadku przewlekłej choroby zwyrodnieniowej stawu często występuje ograniczenie ruchomości i sztywność stawu oraz związane z tym zaniki mięśni, przykurcze mięśniowe, zwyrodnienia mięśni i stawów. Ból stawu biodrowego pojawia się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie biodra, promieniuje do pachwiny, pośladków lub kolan. Zwyrodnienia stawu biodrowego utrudniają siadanie i wstawanie oraz mogą powodować utykaniem i szuraniem nogami.

Jak żyć ze zwyrodnieniem stawu biodrowego?

Dominacja  procesów niszczenia tkanek nad ich regeneracją prowadzi do nieodwracalnych zmian w stawie biodrowym. W leczeniu farmakologicznym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki hormonalne, kwas hialuronowy. Leki i fizjoterapia spowalniają proces zapalny. Metody operacyjne stosuje się w ostateczności, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych skutków.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego, kapoplastyka stawu biodrowego,artroskopia stawu biodrowego i inne operacje biodra wykonywane są w klinikach ortopedycznych jak przykładowo Carolina Medical Center w Warszawie: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/biodro/.

 

 
dzisiaj, 8 godz temu
czwartek, 27.2.2020 14:22
czwartek, 27.2.2020 13:46
czwartek, 27.2.2020 12:55
środa, 26.2.2020 15:05
2
środa, 26.2.2020 12:25
środa, 26.2.2020 11:30
4
środa, 26.2.2020 09:00
wtorek, 25.2.2020 15:52
wtorek, 25.2.2020 15:35
1
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar