komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

czwartek, 24 czerwca 2021

Jana, Danuty

Co zrobić gdy prześladuje cię stalker?

sobota, 14.9.2019 19:00 , komentarze: 4 , odsłony: 4529
kategorie artykułu:

Z roku na rok rośnie liczba przestępstw związanych z tzw. stalkingiem. Przestępstwo to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego a dręczyciel musi liczyć się z tym, że może zostać skazany nawet na 3 lata pozbawienia wolności. Co robić gdy jesteś ofiarą stalkera? Odpowiada mecenas Marta Michno.

CZYM JEST STALKING?

W polskim kodeksie karnym stalking (zdefiniowany jako uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności) od 6 czerwca 2011 r. stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat (art. 190a § 1 k.k.) lub – w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej – do 10 lat.

- Gdy przydarza nam się tego rodzaju sytuacja, jak odebranie połączenia telefonicznego od osoby, której wypowiedź zawiera sformułowania obraźliwe lub groźby musimy mieć świadomość, że działanie takie można zakwalifikować prawnie na trzy różne sposoby: jako uporczywe nękanie - tzw. stalking (art. 190a kodeksu karnego), groźby karalne (art. 190 k.k.) oraz przestępstwo znieważenia (art. 216 k.k.) - tłumaczy mecenas Marta Michno.

Różnica pomiędzy tymi trzema przestępstwami polega na tym, że o uporczywym nękaniu możemy mówić wówczas, gdy działanie stalkera wzbudza u osoby pokrzywdzonej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Jak wynika z orzecznictwa sądów aby nękanie uznać za uporczywe musi ono trwać przez co najmniej pół roku. Z tych przyczyn kilkukrotne wykonanie do pokrzywdzonego połączenia telefonicznego niestety nie wyczerpuje znamion opisanego przestępstwa.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy takim sytuacjom przeciwdziałać. Jeśli w wypowiedzi telefonującego zawarte są także groźby, które dodatkowo wzbudzają w nas uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione, powinniśmy zawiadomić organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 190 kodeksu karnego. 

- Jeśli nasz prześladowca kieruje do nas słowa powszechnie uznawane za obelżywe możemy wystąpić przeciw niemu z prywatnym aktem oskarżenia jako że przestępstwa opisane w kodeksie karnym dzielą się na tzw. publiczno- oraz prywatnoskargowe. Pierwsze z nich (jak stalking lub groźby karalne) są ścigane przez organy wymiaru sprawiedliwości, które będą prowadziły w tego typu sprawach postępowanie przygotowawcze i  finalnie skierują do Sądu akt oskarżenia. Drugie – do których zaliczamy m.in. przestępstwo znieważenia osoby – wymagają od nas samodzielnego wniesienia aktu oskarżenia przeciwko sprawcy czynu zabronionego - dodaje prawniczka.

"Ty ku..o, ty dziw..o"- stalker nęka mieszkańców Świdnicy. Grozi im też śmiercią

W przypadku, gdy staniemy się ofiarami tego typu działań powinniśmy poinformować o tym fakcie organy ścigania. Nie sposób bowiem przewidzieć przyszłego zachowania sprawcy zaś złożenie stosownego zawiadomienia może uchronić nie tylko nas ale także inne, potencjalne ofiary przed popełnieniem przestępstwa na ich szkodę.

Niejednokrotnie zdarza się, że czynów tego rodzaju, jak wykonywanie wielokrotnych połączeń i kierowanie gróźb i wulgaryzmów do przypadkowych lub konkretnych adresatów dokonują osoby psychicznie chore wobec których organy wymiaru sprawiedliwości mogą zastosować środki takie jak umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym, poddanie obowiązkowej terapii a w szczególnych przypadkach tymczasowy areszt albo zakaz zbliżania się i kontaktowania z osobą pokrzywdzoną.  

CZYTAJ TAKŻE: Sprawą stalkera, który nęka świdniczan zajęła się prokuratura

Tekst powstał przy współpracy mecenas Marty Michno: http://martamichno.pl/

 

Wasze komentarze

ooo wlasnie ???? hellloo
poniedziałek, 16.09.2019 21:59 autor:
Najwięcej stalkerow jest w bielawie
poniedziałek, 16.09.2019 09:39 autor: Tomi
wtorek, 22.6.2021 11:00
3
poniedziałek, 21.6.2021 17:20
88
poniedziałek, 21.6.2021 07:00
14
poniedziałek, 21.6.2021 07:45
7
sobota, 19.6.2021 23:02
czwartek, 17.6.2021 22:52
8
czwartek, 17.6.2021 14:00
104
czwartek, 17.6.2021 10:00
30
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie