Cokolwiek chcesz wiedzieć o uczeniu się języka obcego, ale boisz się zapytać

czwartek, 1.9.2022 15:30 2177

Wraz ze Studiem Językowym STATUS w Dzierżoniowie odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania kursantów bądź ich rodziców, kiedy to chcą zapisać siebie lub swoje dziecko na dodatkowe lekcje języka obcego.

padcastLekcje indywidualne, czy grupowe?

Grupowe to dobry pomysł! Aspekt społeczny pracy w grupie i możliwość wsłuchiwania się w postępy innych oraz element rywalizacji mogą być dodatkową motywacją do pracy i przynosić większe efekty niż spotkania “jeden na jeden” z nauczycielem. Ale niektórzy kursanci potrzebują indywidualnego podejścia. Cena lekcji też gra rolę.

Po co mi nauczyciel, jest tyle świetnych aplikacji uczących języka.

Po pierwsze: one nie uczą, tylko udostępniają możliwość poznania. Nauczyciel jest tym profesjonalnym ogniwem łączącym oczekiwania z wynikami. Pytanie: czy my mamy czas i determinację, by regularnie z takich aplikacji korzystać? Wniosek: belfer + kursant przeważnie w tej bitwie wygrywają.

Skąd mam wiedzieć na jakim poziomie języka jestem?

Wystarczy kilkuminutowa rozmowa z doświadczonym nauczycielem języka albo rozwiązanie jednego z wielu testów oferowanych w Internecie.

Tyle lat uczę się tego języka i nadal nic nie wiem.

W teorię: „nic nie wiem” nie ma co wierzyć. Proszę zadać sobie pytanie: “Czy potrafię powiedzieć to na przykład po francusku?”. Nie? Czyli jednak coś wiem.

Znam język dość dobrze, ale boję się, że nie zdam tego konkretnego egzaminu.

Obawy uzasadnione, ponieważ każdy egzamin ma swoje zasady, zakres zadań egzaminacyjnych, podział na części: ustną i pisemną, ale to tylko tabelki i formalności do spełnienia. Jak znamy dobrze język, zdamy egzamin bezproblemowo. Nie uczmy się tylko dla i do egzaminów.

W ciągu miesiąca chcę się nauczyć języka by się płynnie komunikować.

Przykro mi, nie da się. Doba nadal ma 24 godziny, organizm odporność na zmęczenie, a mózg czas na regenerację. Trzeba więcej czasu, by osiągnąć taki poziom. Oczywiście jak wszystko – zdania są podzielone.

Moje dziecko jest w przedszkolu. Czy to już jest czas na zapisanie go na lekcje języka?

Zawsze jest na to czas, pod warunkiem że szkoła/nauczyciel jest wykwalifikowany do kształcenia dzieci w tym wieku. Do tego potrzeba miejsca na zabawę, gry, bieganie, śpiewanie piosenek itp. Jeżeli takiego zaplecza nie ma oznacza to, że to miejsce nie jest stworzone do edukacji tak małych dzieci.

Sąsiedzi ślą dzieci na lekcje języka obcego… to ja chyba też muszę?

Takie opinie nakręcają koniunkturę szkół językowych i prywatnych nauczycieli języka. Nic nie musimy… ale kiedyś intensywniejszą naukę języka oczywiście można rozpocząć. Może właśnie to jest ten moment. Ale zanim to zrobimy, sprawdźmy kalendarz dziecka, nie przepełniajmy go kolejnymi zajęciami… niech cieszy się swoim dzieciństwem.

Dziecko jest w 5 klasie podstawówki, jest już dorosłe, nie muszę sprawdzać czy robi zadania domowe i czy przygotowuje się na lekcje.

Dziecko staje się dorosłe kiedy wychodzi spod skrzydeł rodziców i musi sobie samo radzić, najczęściej są to studia albo już podejmowana praca. Pilnujmy naszej latorośli, sprawdzajmy, czy zadanie zostało zrobione, bądźmy w kontakcie z nauczycielem uczącym. Taka troska przyniesie większe efekty w nauce języka niż dość wygodne odcinanie się od odpowiedzialności.

Mój syn gra w gry komputerowe oraz ogląda za dużo seriali i filmów.

Pozwólmy dziecku na gry komputerowe (szczególnie online), oglądanie filmów i seriali  - ale w oryginale i… w granicach rozsądku oczywiście. Rynek multimediów oferuje zarówno gry jak i filmy np. w języku angielskim, więc to też jest dodatkowa edukacja.

Dziecko nie ma nic zadane i mówi, że nic nie ma do nauczenia.

Takie zdanie od razu powinno wywołać wątpliwość. Rodzice płacą za zajęcia, a więc dziecko ma zadane i na pewno jest coś do nauki, choćby słówka z ostatniej lekcji. Kierujmy się teorią ograniczonego zaufania. Jak byliśmy w ich wieku też kombinowaliśmy i drobnymi kłamstewkami omamialiśmy naszych rodziców.

Moja pociecha tyle lat uczy się języka, ale jak jedziemy na wakacje za granicę, to się nie chce odezwać.

Bo zapewne krępuje się rodziców albo nie jest z charakteru gadułą. Nie spodziewajmy się cudów. Proszę ją więc samemu wysłać z misją np. do sklepu, restauracji, recepcji hotelowej, nawet jak nie ma ewidentnej potrzeby. Wtedy będzie musiała  sobie radzić.

Pomagam dziecku w odrabianiu lekcji, ale jak przychodzi do języka obcego, to się poddaję, nie znam tego języka.

Zapraszamy do naszej szkoły na kursy językowe. Każda pora na rozpoczęcie nauki języka obcego jest dobra, oczywiście potrzeba trochę czasu, by dogonić dziecko językowo. Ucząc się samemu nabieramy pewności siebie i zyskujemy dużo w oczach naszych dzieciaczków.

Nowa matura rozszerzona! Muszę koniecznie zapisać dziecko w klasie maturalnej, by się podszkoliło.

To zawsze dobry pomysł, pod warunkiem że młody człowiek ma już opanowane podstawy języka obcego. Ale jeżeli maturzysta przez większość edukacji w szkole średniej nie przykładał się do nauki języka, to może już być za późno. Tym bardziej, że zdecydowana ilość czasu przeznaczana jest na powtórki … a „z pustego to nalać się nie da”.

Czy to prawda, że matura pisemna jest ważniejsza od egzaminu ustnego z języka?

Prawda. Dzięki przelicznikowi wyników maturalnych egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym maturzyści dostają się na wymarzone studia. Ale egzamin ustny z języka obcego jest integralną częścią egzaminu maturalnego i oblanie go oznacza niezdanie matury. Prosimy więc słuchać nauczyciela/lektora na lekcjach z komunikacji: jak zdać egzamin, jakie są jego części i na co się wyczulić.

Czy nie jestem za stary na naukę języka?

Nigdy nie jesteśmy za starzy na edukację. W każdym wieku przynosi efekty. Nie oszukujmy się: dzieciom przychodzi ona łatwiej, ale to zawsze kwestia dobrego nauczyciela, jego podejścia do kursanta i osobistej determinacji. Może jeszcze na swojej drodze nie spotkaliśmy dobrych nauczyciel – Studio STATUS poleca się.

Taka młoda, ledwo po studiach ma uczyć moje dziecko? Co ona tam wie?

Ta „młoda po studiach” bardzo często nabywała doświadczenie zawodowe większe niż w innych specjalizacjach: praktyki zawodowe w szkołach, prywatne lekcje czy tłumaczenia. Ten młody pedagog często ma już dość spore doświadczenie zanim rozpocznie prawdziwe życie zawodowe

Nauczyciel nie prowadzi lekcji tylko w języku obcym. Czasami wtrąca coś po polsku.

… i dobrze. To znaczy, że ma ku temu powody. Tłumaczenie gramatyki języka obcego w danym języku jest wręcz odradzane. Zadajmy sobie pytanie: Jesteśmy zadowoleni z wyników? Czyli nie powinno być problemu z takim zachowaniem lektora. Oczywiście zwolenników takiego podejścia jest tylu, ile teorii nauczania.

Podwyżka za lekcje języka? Kolejna?

No tak, nikt tego nie chce usłyszeć. Zapewne szkoła językowa ma powody ku temu, by taki krok podjąć. Proszę nam wierzyć, jest to robione z ciężkim sercem, szczególnie w tak dziwnych i trudnych czasach. Oczywiście jak to dzieje się co roku, to może zacząć być podejrzane, ale rynek i zainteresowanie ofertą szybko skorygują ten ruch.

Po ile jest ta szkoła?

Prawdopodobnie to automatycznie generowane pytanie w mediach społecznościowych od zawsze wywołuje uśmiech na twarzy lektorów. Prosimy o sprecyzowanie oczekiwań i wtajemniczenie w wiek kursanta oraz jaki język obcy ją lub jego interesuje.


bg-1

Studio Językowe STATUS Ewy i Daniela Stawczyków zaprasza na lekcje!

ul. Ignacego Krasickiego 43/2 Dzierżoniów

tel. 695711572

zapisy@studiostatus.pl

www.studiostatus.pl

Oferta

Języki: angielski i niemiecki. Różne stopnie zaawansowania oraz intensywności prowadzonych zajęć.

Kursy językowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz kursy dla firm. Bardzo wysoka zdawalność egzaminów (ósmoklasisty i maturalnego). Grupy na zajęciach liczą maksymalnie 8 osób. Lektorzy Studia Językowego 'Status' to osoby z językowym wykształceniem i wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym, pasjonaci języków obcych. Prowadzimy zajęcia z wykorzystaniem multimediów.

Doświadczenie

Uczymy języka angielskiego od 1997 roku, mamy wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Szkoła patronacka wydawnictwa Express Publishing, od września 2009 roku z dodatkową ofertą języka niemieckiego.