komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 24 lutego 2020

Macieja, Bogusza

Coraz więcej osób odjeżdża z miejsca zdarzeń drogowych

piątek, 24.1.2020 10:00 , komentarze: 22 , odsłony: 6601
kategorie artykułu:

W ostatnim czasie odnotowanych jest wiele zgłoszeń dotyczących uszkodzeń pojazdów. Pokrzywdzeni zaznaczają, iż zniszczenia z dużym prawdopodobieństwem powstały w wyniku uderzenia przez inny pojazd. Apelujemy o uczciwość i branie odpowiedzialności za spowodowanie uszkodzeń w mieniu innych.

W wyniku prowadzonych analiz w Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie zaobserwowano zjawisko, iż sprawcy drobnych zdarzeń drogowych odjeżdżają z miejsca zdarzenia. Przypominamy podstawowe pojęcia i odpowiedzialność jaką mogą ponieść osoby zachowujące się w ten sposób.   

 KWALIFIKACJA ZDARZEŃ DROGOWYCH

"Kolizja drogowa" (art. 86 k.w.)
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
 To zdarzenie o charakterze sytuacyjnym i określa spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, czyli takie zakłócenie w ruchu, które może doprowadzić do kolizji na drodze. Zaistniałe zagrożenie bezpieczeństwa powinno mieć charakter realny i wynikać z określonej sytuacji na drodze. Potocznie stosowane określenie KOLIZJA w polskim prawie nie posiada definicji. Zgodnie z przyjętą praktyką o kolizji mówimy wtedy, gdy dochodzi do zetknięcia, uszkodzenia pojazdu/pojazdów w wyniku tego, że któryś z kierujących/kierowców nie zachował należytej ostrożności oraz w którym zagrożone jest bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.
W określonym przypadku formą zakończenia zdarzenia jest nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego w kwocie nie mniej niż 200 zł i nie więcej niż 500 . Przypisywane jest również 6pkt. karnych. W przypadku braku możliwości rozstrzygnięcia, kto jest winny zdarzeniu lub gdy wskazany sprawca odmówi przyjęcia mandatu karnego sprawa rozstrzygana jest w Sądzie.
 
Zdarzenie z art. 97 k.w., tj. inne zdarzenie drogowe niż wymienione w pkt 1 i 2,
Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.
To zdarzenie wynikające bezpośrednio ze spowodowania innego rodzaju zdarzenia drogowego, w którym jedynym uczestnikiem jest sam sprawca i powoduje zagrożenie bezpieczeństwa tylko dla siebie. Przykładem będzie sytuacja, gdy w pojeździe znajduje się tylko kierujący, który nie dostosowując prędkości do warunków ruchu, traci panowanie nad pojazdem, w wyniku czego uderza np. w drzewo lub w zaparkowany pojazd.

Zdarzenie z art. 98 k.w.
Kto, prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innej osoby, podlega karze grzywny albo karze nagany.
 Z tego rodzaju zdarzeniem mamy do czynienia gdy doszło do realnego stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa dla innej osoby poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu. Miejsca te są zawarte w Ustawie o drogach publicznych  - są to tzw. drogi wewnętrzne. Ważne jest również, aby w wyniku przedmiotowego zdarzenia inna osoba (nie sprawca) , nie doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku rozstrzygnięcia zdarzenia określonego w art. 98 KW ,  możemy zastosować grzywnę w postępowaniu mandatowym w wysokości od 20 zł do 500 zł, ale bez punktów karnych lub zastosować jeden ze środków wymienionych w art. 41 k.w.

Tzw. "szkoda parkingowa."
 Jest to zdarzenie zachodzące na drodze wewnętrznej, jednak nie dochodzi w nim do zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby/osób.  W tym przypadku dochodzi jedynie do uszkodzenia mienia, np. zaparkowanego pojazdu, a jedyną osobą, która uczestniczy w zdarzeniu, jest kierujący.

W takim przypadku czyn nie stanowi wykroczenia i osoba uprawniona nie może zastosować środków określonych w ustawie (np. wypisać mandat). Na sprawcy zdarzenia ciąży jedynie obowiązek udzielenia informacji pokrzywdzonemu, co do swoich danych jako sprawcy oraz danych dotyczących zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności dla posiadaczy pojazdów OC.  

Apelujemy o rozwagę i ostrożność. W sytuacji spowodowania strat u innych, w poczuciu uczciwości należy nawiązać kontakt z pokrzywdzonym i załatwienie sprawy w taki sposób, jak chcielibyśmy być potraktowani w przypadku, gdyby to nasz samochód został zniszczony.  

kom. Marcin Ząbek
KPP Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

Krótko i na temat ucieczka lub odjechanie czyli ulotnienie się...
poniedziałek, 27.01.2020 13:24 autor: karol
wczoraj, 23 godz temu
64
niedziela, 23.2.2020 02:00
piątek, 21.2.2020 08:53
sobota, 22.2.2020 00:00
6
środa, 19.2.2020 22:40
środa, 19.2.2020 22:40
5
środa, 19.2.2020 13:00
środa, 19.2.2020 10:00
132
poniedziałek, 17.2.2020 08:46
wtorek, 18.2.2020 19:30
16
wtorek, 18.2.2020 18:31
wtorek, 18.2.2020 15:49
33
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Mati Autogaz
Mati Autogaz
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec