komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 26 października 2020

Lucjana, Ewarysta

Cyrkowy projekt Stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś" [FOTO]

piątek, 13.12.2019 10:14 , komentarze: 0 , odsłony: 841
kategorie artykułu:

"Zabawa i uśmiech lekarstwem na nudę" to międzypokoleniowy projekt edukacyjno-artystyczny, który Stowarzyszenie "Uciechów-Moja Wieś" zrealizowało w partnerstwie ze stowarzyszeniem "Wzgórza Kiełczyńskie" i Szkołą Podstawową w Tuszynie. Zadanie zostało dofinansowane ze środków unijnych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Ślężanie". Całkowita wartość projektu to ponad 16 tys. zł.

W przedsięwzięciu wzięło udział 63 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie oraz 24 seniorów. Jednym z założeń projektu było rozwinięcie wśród uczestników umiejętności kuglarskich, które mają nieoceniony wpływ nie tylko na sprawność fizyczną, ale także na wzmocnienie koncentracji i uwagi. Pozytywnie oddziałują na pobudzenie wyobraźni, poczucie rytmu, równowagi. Poszerzają też pole widzenia, co ma znaczenie w nauce szybkiego czytania, logicznym myśleniu oraz w rozwijaniu zdolności matematycznych.

Pierwsze działania projektowe - warsztaty bańkowo-balonowe - odbyły się 13 czerwca 2019 r. Podczas spotkania, które prowadził instruktor, wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, wykonując niezwykłe balonowe konstrukcje. Następnie w parku szkolnym uczyli się robić ogromne wielobarwne bańki.

Kolejnym etapem były 4 cykliczne warsztaty kuglarskie, które odbyły się 19 i 26 września oraz 10 i 24 października. Wykorzystywano podczas nich zakupione specjalnie w tym celu rekwizyty, m.in. maczugi do żonglowania, talerze cyrkowe, obręcze żonglerskie czy chusty do żonglowania. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy.

Dzieci bardzo chętnie brały udział w warsztatach. Widać było, że sprawiają im one dużą radość. Już po czterech spotkaniach większość z nich opanowała sztukę żonglerki. Swoim entuzjazmem zarazili wielu kolegów, którzy również próbowali trudnej sztuki kuglarskiej.

Kolejnym przedsięwzięciem projektu był międzypokoleniowy wyjazd do Wrocławia na widowisko teatralne z elementami sztuki cyrkowej pt. "Miasto, którego nie ma". W wyjeździe, który odbył się 12 listopada, brało udział 47 osób.

Z kolei 25 listopada młodzi uczestnicy projektu dowiedzieli się, jak używać surowców wtórnych do tworzenia rekwizytów oraz elementów strojów, które można wykorzystać podczas przedstawień. Z gazet wykonali ekologiczne nakrycia głowy, a z metalowych puszek i kamyczków - instrumenty perkusyjne.

Projekt podsumowano 29 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła w Tuszynie. W uroczystości wzięli udział uczniowie, przedszkolaki, seniorzy uczestniczący w projekcie, a także przedstawicielki Szkolnej Rady Rodziców oraz zaproszeni goście. W trakcie jedynego w swoim rodzaju wydarzenia uczestnicy warsztatów popisali się nabytymi umiejętnościami cyrkowymi.

Najważniejszym punktem programu był występ kuglarski. Wśród uczestników zapanowała atmosfera radości i beztroskiej zabawy. Na zakończenie stworzono wielopokoleniową orkiestrę, a podczas jej występu wykorzystane zostały ekologiczne rekwizyty. Wszyscy uczestnicy warsztatów kuglarskich otrzymali w nagrodę talerz cyrkowy z tyczką i piłki Rusałki.

Przedsięwzięcie okazało się doskonałym przykładem efektywnej współpracy różnych podmiotów działających na rzecz lokalnej społeczności. Szkoła w Tuszynie, jako partner projektu, zapewniła opiekę nad uczniami w trakcie warsztatów oraz wycieczki, a także udostępniła pomieszczenia. Członkowie "Wzgórz Kiełczyńskich" pomagali natomiast przy organizacji działań projektowych.

UG Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 7 godz temu
2
dzisiaj, 9 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
2
niedziela, 25.10.2020 09:49
sobota, 24.10.2020 14:30
7
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ