komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

czwartek, 9 kwietnia 2020

Marii, Dymitra

Czy władze polskie odbudują pomniki UPA?

niedziela, 16.2.2020 09:25 , komentarze: 4 , odsłony: 647
kategorie artykułu:

Zniesienie memorandum  - pozwolenia na wznowienie poszukiwań i ekshumacje polskich ofiar konfliktu (czytaj banderyzmu), które pogrzebane są na ukraińskim terytorium – zapowiedział prezydent Ukrainy Władymyr Zełenski podczas wizyty w Polsce w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Zapowiedź była optymistyczna
i zadowalająca środowiska kresowe.

Po obchodach Dni Pamięci Holokaustu (27 stycznia br.) prezydent Ukrainy poinformował, a media ukraińskie przekazały nowinę o obietnicy ze strony polskiej odbudowania pomnika na górze Monastyr w Werchracie na Podkarpaciu, jako ostateczne i nieodwołalne postanowienie. Polskie media milczały. Społeczność kresowa i kombatancka jest zszokowana tą informacją. Nie wierzą, że obaj prezydenci chcą na grobie morderców polskich kobiet i dzieci napisu: „Polegli w walce za Ukrainę”.

Po uchwale polskiego parlamentu o ludobójstwie Polaków na Wołyniu, Polacy nie dopuszczą do gloryfikacji UPA na terytorium Polski. Pogrzebani na górze Monastyru upowcy zamordowali „nie mniej niż 1620 osób narodowości polskiej i ukraińskiej w latach 1945 – 1947”. Odbudowa pomnika morderców Polaków sfinansowana z pieniędzy polskich podatników jest poniżeniem ofiar i bezczeszczeniem pamięci ich i ich potomków zamieszkałych na ziemi lubaczowskiej.

Pomnik w Hruszowicach na Podkarpaciu – za przyczyną którego władze ukraińskie wprowadziły zakaz poszukiwań i ekshumacji ofiar – wzniesiony z naruszeniem i niezgodnie z polskim prawem, bez zgody władz, nie miał charakteru nagrobnego, lecz symboliczny.

W 2016 roku pomnik ten został zdemontowany. W odwecie władze ukraińskie zakazały poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie, na której znajdują się tysiące zapomnianych dołów śmierci, w których leżą pomordowani Polacy w czasie rzezi wołyńskiej i małopolsko–wschodniej. Władze ukraińskie odblokowując poszukiwania, postawiły warunek: odbudowę zdemontowanego pomnika na górze Monastyr.

Na dzień dzisiejszy mamy za sobą zaledwie jeden procent odnalezionych i ekshumowanych mogił na Kresach.

Większość pomordowanych tam Polaków nie ma grobów. Dzisiaj leżą w zapomnianych dołach śmierci, bez katolickiego pochówku, bez krzyża na mogile. Naszym celem jest przywrócenie ludzkim szczątkom imion, nazwisk i godnych pochówków.

Tygodnik Związku Ukraińców w Polsce „Nasze Słowo” idzie jeszcze dalej i wyraża przekonanie, że państwo polskie sfinansuje nie tylko pomnik na górze Monastyr, lecz inne zniszczone na Lubelszczyźnie  i Rzeszowszczyźnie miejsca pamięci, a jest ich kilkadziesiąt. Nie komentujemy tych żądań.

                                                                                           Florian Kuriata

                                                               Prezes Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie

 

Wasze komentarze

czyli plują nam w twarz a my mówimy że deszcz
niedziela, 16.02.2020 20:32 autor: rafal
Panie Kuriera niech pan pilnuje żeby tak się nie stało.
niedziela, 16.02.2020 14:40 autor: Wnuczka pomordowanych
To tylko Ukraińcy .....
niedziela, 16.02.2020 13:22 autor:
wczoraj, 18 godz temu
wtorek, 7.4.2020 15:29
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Mati Autogaz
Mati Autogaz
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe