Darmowe ogrzewanie – czy to możliwe?

czwartek, 13.8.2020 08:48 2754

Okazuje się, że nie dość, że można ogrzewać dom praktycznie bez kosztów ale również inwestycja w takie rozwiązanie wcale nie musi być droga. Mało tego – praktycznie każdy dom można w prosty sposób zaadaptować na dom autonomiczny

Wielu inwestorów już na etapie projektowania swojego wymarzonego domu planuje możliwie jak najtańsze i jednocześnie możliwie wygodne ogrzewanie. Jak wiadomo w naszym klimacie sezon grzewczy może trwać nawet przez 6 miesięcy a więc koszty ogrzewania stanowią poważną cześć budżetu domowego.

Powszechnie uważa się, że obecnie najtańszym źródłem ciepła jest nowoczesny kocioł na ekogroszek lub Pellet  drzewny. W obu przypadkach kotły emitują spaliny do atmosfery, wymagają ciągłej obsługi i zakupu paliwa co może kosztować około 5 – 6 tys w skali roku.

Każdy dom oprócz ciepła potrzebuje również prądu. Średni roczny koszt energii elektrycznej wynosi około 3000 zł.

W prosty sposób można pozbyć się lub znacząco ograniczyć powyższe koszty. Rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna zasilająca budynek w energię elektryczną oraz nowoczesny kocioł elektrodowy – wykorzystujący prąd do działania.

Fotowoltaika: Zjawisko fotoelektryczne znane jest od początku XX w. Mało kto wie że właśnie za za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym Albert Einstein otrzymał nagrodę nobla. Już w latach 60 produkowano efektywnie działające panele słoneczne.

Technologia początkowa bardzo droga wykorzystywana była głównie w projektach kosmicznych  - do zasilania energią elektryczną stacji orbitalnych i satelitów.

Obecnie technologia fotowoltaiczna jest wysoko wydajna i przystępna cenowo. Przydomowa instalacja może pokryć nawet 90% zapotrzebowania na energię elektryczną.

Kocioł elektrodowy: Urządzenie wykorzystuje zjawisko elektrolizy. Wodę w kotle podgrzewają elektrody, które poprzez przepływ prądu elektrycznego powodują gwałtowne drgania jonów wody, co powoduje jej podgrzanie.

Brzmi to dość skomplikowanie ale wbrew pozorom zasada działania jest bardzo prosta a co najważniejsze w kotle nie ma żadnych ruchomych elementów oraz takich które się nagrzewają wykorzystując zjawisko oporu elektrycznego jak wszelkie grzałki czy spirale grzewcze.

Dodatkową zaletą tej technologii jest wysoka sprawność grzewcza wynosząca 99,98%. Jest to najwyższy wskaźnik sprawności ze wszystkich urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Dla porównania tradycyjny kocioł węglowy posiada maksymalną sprawność w granicach 60-70%

Zapraszamy Państwa do kontaktu i bezpłatnej wyceny