Dzierżoniów: 10. rocznica śmierci majora Krzysztofa Woźniaka z jednostki specjalnej GROM

poniedziałek, 23.1.2023 13:07 2147

- Świętej pamięci major Krzysztof Woźniak w działaniu zawsze stał na czele, dając przykład odwagi, waleczności i męstwa. Nie uznawał komendy „naprzód”. Wolał mówić „za mną”. Tak został zapamiętany przez Wojsko Polskie i tak pamiętany jest i będzie przez mieszkańców. Za każdym razem, kiedy usłyszę lub przypomnę sobie te słowa, mam przed oczami człowieka wyjątkowego, który swoimi czynami w najbardziej ekstremalnych chwilach życia dawał przykład swoją postawą. To więcej niż bohaterstwo. Dziękuję wszystkim, którzy przyszli oddać hołd mieszkańcowi poległemu na misji w Afganistanie.  Cześć Jego Pamięci - mówił Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

23 stycznia 2023 roku minęło 10 lat od śmierci dzierżoniowianina, majora Krzysztofa Woźniaka z jednostki specjalnej GROM. Żołnierz zginął podczas misji bojowej prowadzonej w Afganistanie w prowincji Ghazni przeciwko terrorystom talibskim. W związku z tą rocznicą pod obeliskiem przy ul. Piastowskiej w Dzierżoniowie zorganizowano obchody upamiętniające tego oficera.

- Panie majorze, pamiętamy o Pana poświęceniu dla naszej polskiej wspólnoty. Pamiętamy tym mocniej, kiedy widzimy co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Dziękujemy za poświęcenie, za to że zginął Pan dla nas, nawet jeżeli nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - stwierdził Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

- Obchody upamiętniające śmierć majora Krzysztofa Woźniaka to bardzo wyjątkowa i refleksyjna chwila, upamiętniająca człowieka zasłużonego dla naszego kraju. Przykład majora Woźniaka jest szczególnie ważny i wymowny w obecnych czasach. Jego bohaterstwo i męstwo skłania do rozważań nad tematem wolności i bezpieczeństwa. Teraz, gdy nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy walczą z agresorem, walczą o wolność i niepodległość, musimy pamiętać, że pokój to wartość, którą trzeba szczególnie szanować i doceniać. Niech przykład majora Woźniaka będzie dla nas wszystkich wzorem wartości, tych patriotycznych, ale przede wszystkim moralnych, którymi powinniśmy się kierować jako Polacy - powiedział Doba.pl Grzegorz Kosowski, starosta dzierżoniowski.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Jednostki Wojskowej GROM i Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz  Jarosław Kresa - wicewojewoda dolnośląski, Grzegorz Kosowski - starosta dzierżoniowski, Dariusz Kucharski - burmistrz Dzierżoniowa, radni Rady Miejskiej Dzierżoniowa, lokalne stowarzyszenia, harcerze, uczniowie szkół ponadpodstawowych i mieszkańcy Dzierżoniowa.